Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 10.08.2022
Přesný čas: 12:12 Svátek: Vavřinec Zítra: Zuzana

KLÁŠTER OVLÁDNOU ZGRIPOVÉ, OSOBNÍ STRAŠIDLA REDAKTORA TRUTNOVINEK

článek vytvořen 11. 03. 2014, přečetlo si ho 1863 lidí

Trutnov - Komentáře ke čtyřiadvaceti cyklům napsal v roce 2007 tvůrce koláží a redaktor Trutnovinek Hynek Šnajdar. „Měly to být takové krátké reflexe doprovázející jednotlivé cykly,“ řekl autor. Mezi komentáři byl také text k cyklu Zgripové – osobní strašidla. Právě po něm je pojmenovaná výstava Šnajdarových koláží, která bude zahájena vernisáží v pátek v 17 hodin ve Františkánském klášteře v Hostinném.
„Termín Zgrip vymyslel někdy v šesté třídě můj syn. Se svým kamarádem tak označovali ty spolužáky, kteří jim byli něčím nesympatičtí. Po letech jsem si na to vzpomněl a vytvořil cyklus koláží a doprovodný komentář. Když jsem se syna ptal, zda si pamatuje na Zgripy, už o tom nevěděl, ale dal mi svolení nazývat tak moje osobní strašidla,“ uvedl autor.Jako autodidakt se věnuje koláži mnoho let. Východiskem je pro něj surrealismus. Zastává přitom postoj formulovaný básníkem a teoretikem Milanem Nápravníkem, že surrealismus je nezávislý na literárních a výtvarných směrech či estetických názorech. Surrealismus tedy není k umění připoután na život a na smrt.

„To platí i o mé tvorbě. Jestliže surrealismus není umění, tak mé koláže jdou mimo něj a zároveň paralelně s ním. Jejich napájecím zdrojem jsou totiž sny, analogie a imaginativní výlety do každodenní reality. Jinými slovy, ty komponenty, jimiž surrealismus věnoval a pravděpodobně stále věnuje značnou pozornost,“ vysvětluje Šnajdar, který měl dosud 14 samostatných a 24 společných výstav. Jeho koláže viděli návštěvníci výstav nejen v České republice, ale také v zahraničí, například v USA, v Rakousku a v Dánsku.Šnajdar se narodil 18. listopadu 1960 v 7.15 hodin ráno v Rychnově nad Kněžnou. Po škole v době socialismu vystřídal řadu rozmanitých zaměstnání, aby po roce 1989 zakotvil jako redaktor a později šéfredaktor v redakci týdeníku Region Valašsko ve Vsetíně. V roce 1996 se odstěhoval z Valašského Meziříčí do východních Čech. Stál u zrodu deníku Noviny Náchodska v Náchodě, kam nastoupil jako redaktor. V nynějším Náchodském deníku působil jako šéfredaktor do 30. června 2009. Od 1. července 2009 je redaktorem regionálního portálu Trutnovinky.cz v Trutnově.

(hav)
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena