Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 15:12 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

KDYŽ MÁTE NA LEDNICI HROMADU SLOŽENEK, BUDETE DĚLAT JAKOUKOLI PRÁCI

článek vytvořen 10. 03. 2014, přečetlo si ho 3067 lidí

Trutnov - To, co předpovídala minulý měsíc nezaměstnaná žena z Trutnova mezi dveřmi úřadu práce, se naplnilo. „A bude hůř,“ řekla tehdy. Ke konci února bylo v trutnovském okrese bez práce 7626 osob, z toho 3420 žen. Je to o 97 lidí více než v závěru ledna. Míra nezaměstnanosti poskočila o dvě desetiny a dosáhla výše 9,4 procenta. Je to o sedm desetin více než ve stejném období loňského roku, kdy bylo bez práce o 458 lidí méně.
I když se dá považovat únorová nezaměstnanost za velmi vysokou, někteří se do budoucna dívají s optimismem. Bývalá nezaměstnaná Anežka Černá z Trutnova má jasno. „Když máte na lednici hromadu složenek, bude dělat prakticky jakoukoli práci. Já jsem byla nezaměstnaná něco přes měsíc. Stále jsem však hledala práci a našla. Nezaměstnaným radím hledat a vytrvat,“ řekl Černá.Moc dobře na tom v nejkratším měsíci v roce nebyli ani absolventi škol a mladiství. Těch bylo v evidenci úřadu práce 464. „Šel jsem na pracák z nutnosti na přechodnou dobu. Práci jsem si právě teď našel u kamarádova otce a mezitím se chci dostat na vysokou školu. Snad to klapne,“ uvedl v budově úřadu práce devatenáctiletý bývalý středoškolák Petr Králík z Trutnova.

Na konci února se na úřad práce nově přihlásilo 718 uchazečů o zaměstnání. Volných pracovních míst bylo 656, pro absolventy a mladistvé jen 55. Na jedno pracovní místo v závěru února připadalo 11,6 uchazeče o práci. A kolik lidí bylo bez práce v jiných okresech v kraji? V královéhradeckém to bylo 8814 (8 procent), v náchodském 5472 (7,2), v jičínském 3740 (6,9) a v rychnovském 3385 lidí (6,1 procenta).Vzhledem k panujícímu jarnímu počasí, by se měly rozběhnout sezónní práce a tím by se mohla alarmující nezaměstnanost snížit. Odborníci navíc stále avizují, že v průběhu letošního půl roku se má zvednout ekonomika. Téhož názoru je i ředitel úřadu práce Václav Staněk. Podle něj jsou vyhlídky pro letošní rok příznivé. „Máme také signály, že některé firmy budou přibírat zaměstnance,“ dodal optimisticky ředitel.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena