Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 10.08.2022
Přesný čas: 12:47 Svátek: Vavřinec Zítra: Zuzana

VÁCLAV HAVEL ČTYŘIATŘICETKRÁT JINAK. JAKO DISIDENT, PREZIDENT I AGRÁRNÍK

článek vytvořen 08. 03. 2014, přečetlo si ho 3013 lidí

Trutnov - „Myslím si, že to Václav Havel odněkud shora pobaveně sleduje a potutelně se usmívá,“ komentoval včera čtyřiatřicet portrétů této osobnosti jeden z návštěvníků vernisáže výstavy Sochařský portrét Václava Havla v Galerii Draka. Hlavy jsou výsledkem soutěže, kterou loni uspořádalo Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska.
A portréty jsou to skutečně rozmanité a kvality různorodé. Sedmadvacet autorů se s úkolem „popasovalo“ po svém. Od realistického ztvárnění Havla, který si je podoben na první pohled až po interpretace, kde hledat bývalou hlavu státu je poněkud problematické. Sporná je například podobizna od autorky Zuzany Čížkové. Havlovi sice podobná moc není, ale v saku má otisknuté klíče, symboly listopadové revoluce, která Havla vysadila do prezidentského křesla.Většina umělců Havla zachytila v pozdějším věku. Výjimku tvoří Jaromír Švaříček, který prvního českého prezidenta naopak ztvárnil v době, kdy se ještě pohyboval v disentu. Někteří Havla vytvořili s kravatou, takže vypadá jako úředník. „Mám na mysli portrét, kde mi Havel připomíná agrárníka z první republiky,“ řekl místopředseda pořádajícího sdružení Michal Blažek. Velkou pozornost vzbudila podobizna od sochaře Pavla Míky.

Ten Havla udělal v kubistickém stylu. Tento portrét, ač není mezi čtyřmi vítěznými, byl středem pozornosti návštěvníků vernisáže. „Zdá se mi nejzajímavější a nejnápaditější,“ nechal se na vernisáži slyšet sochař Michal Gabriel, autor „koček“ před trutnovským Uffem. Kvarteto vítězných prací, jejichž autory jsou Jan Bartoš, Adam Kovalčík, Marie Šeborová a Jaromír Švaříček, si lze na výstavě rovněž prohlédnout. „Vítězná díla jsou sice zajímavá, ale tak dva portréty bych vyměnil za jiné,“ prozradil návštěvník Jiří Novák.Soutěži předcházely události, které Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska rozladily. „Když jsme se dozvídali, jak v různých městech odhalují ne příliš kvalitní podobizny Václava Havla živelně vznikající bez soutěží, tak nám bylo za sochařství stydno. Vrcholem bylo, když Knihovna Václava Havla zadala bez soutěže hlavu prezidenta pro umístění ve Štrasburku. Vznikla strašná hlava vypadající jako orangutan. Tak jsme si říkali, že vypíšeme soutěž,“ prozradil Blažek.

Ta byla vypsána v březnu minulého roku. Díla hodnotila porota, kterou tvořili sochaři, kunsthistorici a lidé z okruhu Václava Havla. „Od soutěže, kterou jsme sami financovali, jsme si slibovali, že vznikne několik portrétů, kde bude vystižena osobnost Václava Havla v odpovídající sochařské kvalitě,“ uvedl předseda sdružení Jiří Středa. To se však povedlo jen částečně, což připustil i místopředseda. „S výsledky jsme spokojeni částečně. Očekávali jsme, že vznikne pět výstižných portrétů, což se stalo. Ale celková úroveň není tak na výši. Rozhodli jsme se proto udělat druhé kolo,“ upozornil Blažek.V této souvislosti projevil přání, aby se do druhého kola přihlásila také trutnovská sochařka Paulina Skavova. „Viděl jsem její práci a musím říct, že opravdu umí. Byl bych potěšen, kdyby se přihlásila do soutěže. Byli bychom rádi, kdyby se kvalita portrétů zvýšila,“ dodal předseda sdružení Středa.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena