Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 14:14 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

JELENI V KRKONOŠÍCH ZÍSKAJÍ DOČASNOU OZDOBU - TELEMETRICKÝ OBOJEK

článek vytvořen 06. 03. 2014, přečetlo si ho 1646 lidí

Trutnov - Padesát krkonošských jelenů a laní na české i polské straně Krkonoš v tyto dny dostává obojky. Díky nim ochránci přírody zjistí přesné údaje o jejich celoročním pohybu a o celodenní aktivitě. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Chodí krkonošští jeleni z polské strany na českou nebo naopak? Nebo snad vůbec nedochází k významné migraci přes hranice? Na tyto otázky by monitoring vybraných zvířat mohl odpovědět. „Jelen evropský je největší krkonošský savec. Jako takový hraje významnou roli v proměně krkonošských ekosystémů, a to zejména okusem mladých odrůstajících sazenic a semenáčků stromů. Z tohoto důvodu představuje kontrola početnosti jelení populace pomocí sčítání a lovu významnou část našich každoročních aktivit,“ říká ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka.„Na polské straně není v zimním období jelení zvěř uzavírána do přezimovacích obůrek tak jako v KRNAP, proto na podzim migruje za potravou do podhůří a na jaře zpět do hor. Část zvěře, jak z polské, tak z české strany, však přechází na druhou stranu pohoří, kde ovlivňuje početnost tamní populace a tím i negativní působení na tamní lesní ekosystémy. Objektivní informace o přeshraniční migraci vysoké zvěře jsou proto zásadním předpokladem pro optimální a koordinovaný management zvěře v obou sousedících národních parcích tak, aby byly minimalizovány působené škody,“ vysvětluje náměstek ředitele, vedoucí Odboru péče o národní park, Otakar Schwarz.

V Krkonošském národním parku žije 635 kusů jelení zvěře a chybí zde velcí predátoři, kteří by mohli ovlivňovat její stavy přirozeným způsobem. Přesné údaje o pohybu a chování zvířat lze získat pomocí tzv. telemetrie, tj. jejich sledováním na dálku. Její princip spočívá v umístění přístroje, zaznamenávajícího v pravidelných intervalech geografickou polohu a případně i další parametry, na tělo sledovaného zvířete. Získaná data jsou automaticky odesílána do počítače.

Pro nasazení obojků je nutné zvířata individuálně imobilizovat pomocí narkotizační střely. V Krkonoších bude v příštích měsících obojek nosit 50 jelenů a laní a to jak z české strany, tak z polské. Obojky jsou vybaveny zařízením pro dálkové rozepínání (drop off), takže ochránci přírody nemusí jeleny po dvou letech životnosti baterie znovu uspávat.

(pac, tz-rad)
Trutnovinky.cz
Foto: Radek Drahný

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena