Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 07:14 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

CÍLEK PROMLUVÍ O POSVÁTNÉ KRAJINĚ, GALERIE DRAKA VYSTAVÍ HAVLOVY HLAVY

článek vytvořen 05. 03. 2014, přečetlo si ho 1817 lidí

Trutnov - Sdružení Trutnov - město draka má v posledních dnech nabitý nabitý program. Po sobotním masopustu pořádá (pod hlavičkou Galerie draka) dnes od 17 hodin v Koncertní síni Bohuslava Martinů přednášku geologa, klimatologa, spisovatele, filosofa a popularizátora vědy Václava Cílka nazvanou Posvátná krajina.


Cílek spolupracoval na třiceti knižních titulech. Mimo to byl například průvodcem televizních pořadů Putování starými cestami, Aleje jako součást naší krajiny, Kameny v české krajině či Řeka v proudu času. Za knihy Krajiny vnitřní a vnější a Makom: Kniha míst získal Cenu Toma Stopparda za rok 2004. To však není jediný počin galerie v tomto týdnu.

Společně se Sdružením sochařů Čech, Moravy a Slezska v pátek v 17 hodin bude v Galerii Draka zahájena vernisáží výstava výsledků soutěže Sochařský portrét Václava Havla. V této souvislosti se představí 35 prací od 27 autorů. Soutěž na sochařský portrét spisovatele, dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla sdružení sochařů vypsalo v březnu minulého roku.„Styděli jsme se za realizace portrétů Václava Havla, které byly zadávány bez soutěží. Rozhodli jsme se soutěž vypsat sami. Ohlas byl vysoký, 27 účastněných, 35 portrétů. Což je při tak nízkých odměnách, které jsme vypsali, velmi vysoké číslo,“ vysvětlil sochař Michal Blažek, proč soutěž vznikla.

Trutnov je třetím městem, kde budou Havlovy hlavy vystaveny, předtím to bylo v Praze a v Hořicích. „Soutěž o nejlepší sochařský portrét Václava Havla připomíná dvouleté výročí od jeho úmrtí,“ doplnil Otto Štemberka, předseda sdružení Trutnov - město draka.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: parlamentnilisty.cz, horice.org

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena