Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 13:47 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

HAVRDA ODJEL NA DALŠÍ EXTRÉMNÍ ZÁVODY PSÍCH SPŘEŽENÍ, DO RUSKA

článek vytvořen 06. 03. 2014, přečetlo si ho 2730 lidí

Trutnov - Ze savojských Alp domů, do Krkonoš. A odtud po pár týdnech odpočinku zase pryč, tentokrát však ne západním směrem, ale k východu. Do Ruska. Tak vypadá letošní zimní cestování vlčického mushera Radka Havrdy a jeho psí smečky.
V Karélii (u hranic s Finskem) bude startovat ve 440 kilometrů dlouhém šestietapovém závodě se dvěma bivaky. „Přišlo nám líto, když máme se psy natrénováno a dá se ještě na horách jezdit, ukončit sezónu. Tak jsme si vyhlédli závody v Rusku,“ řekl čtyřicetiletý Havrda. Minulý rok už tam Češi startovali a chválili, že závod je sice náročný, ale velmi atraktivní.


Radek Havrda s trofejí za druhé místo, které vybojoval nedávno v savojských Alpách. Přiveze trofej i z Ruska?

Centrem dění bude téměř 2500 kilometrů vzdálené ruské město Kalevala. Odtamtud budou psí spřežení hvězdicově vyjíždět na desítky kilometrů dlouhé etapy a zase se vracet zpět. Hned v první den (v neděli) se pojede 23 kilometrů dlouhý prolog. Následující den se pojede druhá etapa (přibližně 77 kilometrů) a hned třetí, zhruba 65 kilometrů na bivak (nocování pod širým nebem). Nejtěžší etapa je plánovaná hned po bivaku a měří 115 kilometrů. „Pak jsou dva dny volna a hned se zase pojede asi 75 kilometrů na bivak a další den zhruba 75 kilometrů z bivaku,“ naznačil Havrda.

Smečka může do závodu nastoupit s osmi psy, ale do závodu jich může musher přihlásit deset a během závodu je zařazovat do sestavy podle potřeby. Velkým rivalem přitom bude španělský nadšenec Salva Luke, který startoval společně s Havrdou i na nedávném La Grande Odysseé v Alpách a ve své zemi má paradoxně dobré sněhové podmínky.Přihlášeno je do ruského závodu patnáct spřežení. Někteří vyrazili s předstihem, aby ještě na místě potrénovali a adaptovali se na ruskou zimu. „Doufám, že se tam pěkně svezeme. Závod je víc rovinatý než alpská Odyssea, takže to nebude až tak strašná dřina. Snad to bude víc v pohodě a užijeme si to tam,“ pronesl vlčický dobrodruh.

Mimochodem, Havrda do Ruska nejede poprvé. Před lety tam vyrazil na cestovatelskou pouť (tehdy ještě bez psů). „Asi měsíc a půl jsme s kamarádem cestovali po Asii. Nejintenzivnější zážitky jsme měli z Ruska. Člověk tam zažije spoustu věcí, ale obyčejní lidé jsou tam super, stejně jako u nás,“ smál se.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena