Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 13:39 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

ZIMNÍ VÝZVA MARTINA A JARDY: 300 KILOMETRŮ, 8 HODIN SPÁNKU A 1 PODVRTNUTÝ KOTNÍK

článek vytvořen 02. 03. 2014, přečetlo si ho 2913 lidí

Trutnov - V sobotu večer vyšli a ve čtvrtek před polednem dorazili. Ze Šumperku po hřebenech Jeseníků a Orlických hor do Trutnova. Martin Kužel a Jaroslav Bartoš zdolali nejextrémnější český zimní závod ve volném terénu - Rock Point - Zimní výzvu. Po svých urazili 312,7 kilometrů. Za 112 hodin a 33 minut. Obsadili páté místo, za nimi do cíle na městský stadion přišla už pouze jedna dvojice. Dalších šest párů závod nedokončilo.
„S ničím podobným jsem se zatím nesetkal. Dlouhé přechody hor natěžko s batohem jsou sice taky náročné, ale tohle tou svou délkou určitě přesáhlo všechny moje dosavadní limity,“ prohlásil Martin Kužel. Jeho trutnovský parťak Jaroslav Bartoš má dokonce zkušenosti s osmitisícovými vrcholy hor i různými dobrodružnými výpravami, ovšem tato výzva pro něj byla rovněž něčím novým. A to ještě netušil, jak velmi brzy po startu se v jeho případě naplní motto pořadatelů, že je to závod o přežití.Krakonošovi lyžníci, jak se Martin a Jarda pojmenovali, si chtěli vyzkoušet, jak obstojí v porovnání s dvojicemi, které se na tyto závody specializují. „První dva týmy nasadily šílené tempo,“ líčil Jarda, jak to vypadalo na začátku závodu, který startoval do tmy. „Bylo jasné, že jejich tempo neudržíme,“ navázal na jeho slova Martin. Kromě fyzičky měly tyto dvojice podle Jardy velkou výhodu i v tom, že perfektně znali terén. „Bez gpsky věděli v noci přesně, kudy jdou a za jakým stromem mají zabočit,“ naznačil.

Trutnovská dvojice samozřejmě neplánovala útočit na nejvyšší příčky, ale již od 15. kilometru bylo také jasné, že ze závodního tempa budou muset slevit. A výrazně. Stala se jim nepříjemnost. Jarda si totiž zvrtnul kotník. „Paradoxně se mi to stalo na asfaltu a ne v terénu, kde se promítala celá trasa. Šlápl jsem na krajnici a skončil v příkopě,“ přiblížil moment, od kterého nemohl běžet. „Na každém checkpointu jsme se pak rozhodovali, jestli jít nebo nejít. Ale tím, že je Jarda tvrďák, tak jsme stále pokračovali,“ poukázal Martin na zarputilost svého parťáka.Zraněný kotník je tak jen zpomalil, ale nezastavil. Zatímco ostatní dvojice nedobrovolně odstupovaly, oni pochovali dál. „Oba jsme se cítili v pohodě, ale to proto, že jsme neběželi. Nebyli jsme vyšťavení. Šlo jen o to překonat tu bolest,“ povídal Jarda. „Samozřejmě křeče přišly, já jsem je třeba pocítil už při stoupání na Praděd,“ přiznal Martin. Ačkoliv letošní zima si opravdové zimní podmínky pro závodníky nepřipravila, na úseku z Rokytnice si oba alespoň na pár kilometrů cestu usnadnili tím, že nasadili lyže. „Na cestách nebyl sníh žádný, ale jeli jsme pangejtama. Koukali na nás jako na blázny,“ usmíval se Jarda.

Během těch pěti dnů naspali jen osm hodin. „S tím, že se nám podařilo i zaspat,“ smál se Martin, jak na jednom z checkpointových míst přeslechli budík. Vítězní advanture raceři letošního druhého ročníku závodu Pavel Paloncy a Filip Šilar spali dokonce jen hodinu a půl. Do Trutnova přiběhli po necelých 300 kilometrech za 59 hodin a 6 minut, o 53 hodin dříve než Martin s Jardou. „Ten čas pro nás zase nemá takový význam, jako že jsme tady. Doma,“ zdůraznil Martin, když to měl za sebou. „Já bych chtěl Martinovi poděkovat, že za mě dost často nosil věci. Ušetřil mi tím dost sil. Je to ten správný parťák do nepohody,“ cenil si Jarda.

A co jim závod ukázal? „To, že to příští rok zkusíme znovu,“ usmívali se.„Letos nám panovaly zcela odlišné podmínky než při loňském prvním ročníku, kdy byly hory zavaleny obrovským množstvím sněhu. Původně jsme se domnívali, že to bude pro účastníky výhoda, když se nebudou muset tolik brodit, takže závod půjdou rychleji. Nakonec se ukázalo, že sněhu bylo tak málo, že si vlastně na běžkách nikdo neodpočinul a trasu bylo třeba zvládnout pouze běžecky. Ať tak či tak, opět to byl pořádný extrém a všichni předvedli obdivuhodné výkony," shrnul druhý ročník ředitel závodu Rock Point - Zimní výzva 2014 Pavel Zitta.

Výsledky najdete
ZDE.

FOTOGALERIE

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena