Přesně podle lidových zvyklostí byla součástí masopustu třeba populární zabijačka nebo už tradiční průvod masek, který se vydal od Staré radnice k nové, konkrétně ke starostovi Ivanu Adamcovi pro symbolický klíč od města. Podobně jako před rokem se líbilo zábavné představení otužilce Vladimíra Komárka, letos doplněné skotskými střiky přímo v kašně a mimořádně vtipným komentářem moderátora Petra Stolaře.
Pro děti bylo připraveno odpoledne plné her o zabijačkové dobroty, ve Staré radnici byla keramická dílna. O zábavu se staraly také hudební kapely a divadelní soubory. Prostě celodenní zábava. Tentokrát ale bez lidí ze světově uznávané skupiny Studnická maškara, která tři roky po sobě předváděla historickou tradici, uznávanou i světovou organizací UNESCO. „Studnice vždy obohatila, nikoho nezklamala, ale myslím, že dnes nechyběla. I bez ní to vyšlo perfektně,“ prohlásil Otto Štemberka ze sdružení Trutnov - město draka.
Novinkou s velkým úspěchem byla galerie fotografií trutnovských (j)elit. Asi tři desítky Trutnovanů se nechali zvěčnit v nápaditých kostýmech, většinou s pořádnou nadsázkou a recesí. Jinak se ale organizátoři drželi osvědčeného programu z minulých let. „Snažíme se jen oživit to, co už tady bylo. Už kronikář Simon Hüttel uváděl, že v 16. století se v rámci masopustu odehrávaly na náměstí rozverné hry,“ vysvětlil Štemberka.
Masopustní tradice se sice po druhé světové válce z Trutnova vytratila, ale nyní má zdárně nakročeno k obnovení. „Po 1945 hledáme to, čemu říkáme náš kořen a který tu samozřejmě není, takže ho musíme vytvářet. Snažíme se lidem nabídnout něco, co je bude bavit a oslovovat. Proto tady bylo divadlo, muzikanti a hry,“ dodal Otto Štemberka.
FOTOGALERIE ZDE
Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš