Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 13:44 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

SLUNCEM ZALITÝ MASOPUST: VESELICE, ZABIJAČKA, OTUŽILEC A TISÍCE LIDÍ

článek vytvořen 02. 03. 2014, přečetlo si ho 6893 lidí

Trutnov - Maškary, lidová zábava, kuriozity, stánky a hlavně slunečné počasí. To byla hlavní lákadla sobotního masopustu na Krakonošově náměstí. Pobavit se na něj přišly odhadem asi čtyři tisíce lidí.


Přesně podle lidových zvyklostí byla součástí masopustu třeba populární zabijačka nebo už tradiční průvod masek, který se vydal od Staré radnice k nové, konkrétně ke starostovi Ivanu Adamcovi pro symbolický klíč od města. Podobně jako před rokem se líbilo zábavné představení otužilce Vladimíra Komárka, letos doplněné skotskými střiky přímo v kašně a mimořádně vtipným komentářem moderátora Petra Stolaře.

Pro děti bylo připraveno odpoledne plné her o zabijačkové dobroty, ve Staré radnici byla keramická dílna. O zábavu se staraly také hudební kapely a divadelní soubory. Prostě celodenní zábava. Tentokrát ale bez lidí ze světově uznávané skupiny Studnická maškara, která tři roky po sobě předváděla historickou tradici, uznávanou i světovou organizací UNESCO. „Studnice vždy obohatila, nikoho nezklamala, ale myslím, že dnes nechyběla. I bez ní to vyšlo perfektně,“ prohlásil Otto Štemberka ze sdružení Trutnov - město draka.Novinkou s velkým úspěchem byla galerie fotografií trutnovských (j)elit. Asi tři desítky Trutnovanů se nechali zvěčnit v nápaditých kostýmech, většinou s pořádnou nadsázkou a recesí. Jinak se ale organizátoři drželi osvědčeného programu z minulých let. „Snažíme se jen oživit to, co už tady bylo. Už kronikář Simon Hüttel uváděl, že v 16. století se v rámci masopustu odehrávaly na náměstí rozverné hry,“ vysvětlil Štemberka.

Masopustní tradice se sice po druhé světové válce z Trutnova vytratila, ale nyní má zdárně nakročeno k obnovení. „Po 1945 hledáme to, čemu říkáme náš kořen a který tu samozřejmě není, takže ho musíme vytvářet. Snažíme se lidem nabídnout něco, co je bude bavit a oslovovat. Proto tady bylo divadlo, muzikanti a hry,“ dodal Otto Štemberka.FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena