Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 10.08.2022
Přesný čas: 13:14 Svátek: Vavřinec Zítra: Zuzana

PUNKERKA PATTI SMITH, KTERÁ SE ZASTALA PLASTIKŮ, BUDE HVĚZDOU FESTU TRUTNOFF

článek vytvořen 25. 02. 2014, přečetlo si ho 2926 lidí

Trutnov - Po hvězdách Iggy Popovi či Johnu Mayallovi ozdobí jednu z nejstarších hudebních přehlídek v zemi, která se letos přejmenovala na Trutnoff Open Air Festival, další zářivá stálice na světové hudební scéně. Nebude jí nikdo menší než americká zpěvačka, hudebnice, textařka, básnířka a punková legenda Patti Smith (67).
„Když v 70. letech zavřeli Plastiky (The Plastic People of the Universe, pozn. redakce), Patti byla jednou z těch, kteří se jich z daleké Ameriky zastali a podpořili je,“ řekl organizátor festivalu Martin Věchet. Pořadatelé už chtěli mít loni na scéně tuto nezaměnitelnou zpěvačku, ale vystoupila by bez kapely, pouze v akustickém duu. „Nechali jsme to tedy na další rok. Nyní přijíždí Patti v plné síle s kapelou za zády,“ uvedl Věchet, který vzpomíná, jak Smith poprvé slyšel v šestnácti letech u kamaráda z magnetofonového pásku.„Bylo to tajemné, syrové a mystické. Uhrančivé. Něco, co jsem do té doby nikde neslyšel,“ uvedl. Nyní jí tedy budou moci slyšet její fanoušci i ostatní, kteří tu možnost dosud neměli, jako obvykle v areálu Na Bojišti v době od 14. do 17. srpna. A kdo je vlastně Patti Smith? Patří k hlavním představitelům amerického punku a nové vlny. Její první album Horses vyšlo před téměř čtyřiceti lety a často se řadí k titulům, které změnily hudební svět.

„Nikdy nebyla pouze zpěvačkou, jakkoli vynikající, osobitou a zcela ojedinělou, zpěvačkou, která nejen že si své písně sama psala, ale také je naprosto jedinečně dokázala podat. Je výtečnou básnířkou, autorkou cenou National Book Award oceněných, i česky vydaných vzpomínek Just Kids,“ prozradil o ní hudební publicista Josef Rauvolf. Českým a slovenským posluchačům je známá tím, že v její slavné kapele, s níž nahrála stěžejní desky, působil pražský rodák, emigrant Ivan Král.Dalšími už jistými kapelami a interprety, kteří na letošní festival dorazí, budou Plastic People of the Universe, Doctor Victor, Polemic, Visací zámek, Hentai Corporation, Imodium, Krucipüsk, Mňága & Žďorp, Pavel Fajt, Please The Trees, Prague Conspiracy, Sto Zvířat, The Velvet Underground Revival, Garage & Tony Ducháček, The.Switch, Jiří Schmitzer, Oldřich Kaiser a Dáša Vokatá. Poletíme? a další.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: archiv TOAF, David Webr

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena