Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.09.2022
Přesný čas: 10:56 Svátek: Zlata Zítra: Andrea

NA „PERNÍKU“ JSEM BYL TŘI ROKY, TVRDÍ EXNARKOMAN. DROGOVÁ SCÉNA JE ČILEJŠÍ

článek vytvořen 24. 02. 2014, přečetlo si ho 4080 lidí

Trutnov - Distribuce a užívání drog je velkým celospolečenským problémem. Stoupá nejen užívání, ale také počty závislých a s tím úměrně i distribuce. O tom ví své dvaatřicetiletý Petr H. z Trutnova, který užíval pervitin. Nyní abstinuje. Na období drogové závislosti vzpomíná jen nerad. „Na „perníku“ jsem byl celkem tři roky,“ tvrdí.
Shánění této drogy, jak říká, nebyl v Trutnově zas tak velký problém. „Když víte, kam máte zajít, je to vlastně hračka. Spadl jsem do toho, když jsem měl osmadvacet. Předtím jsme s kamarády jen popíjeli, kouřili trávu. Nemyslím si ale, že by marihuana byla spouštěčem,“ uvádí. Petr měl rodinné problémy. Rozešel se s dívkou, práce ho nebavila a nevycházel s rodiči. „Řekl jsem si, že se odreaguji. Bylo to nějakou dobu fajn, ale pak už jsem v tom lítal,“ vzpomíná.

Drogy bral denně a nebýt jeho nové partnerky a smrti maminky, asi by to s ním dopadlo špatně. „V jasných chvilkách jsem si říkal, že už v tom nechci pokračovat. Dostal jsem od partnerky nůž na krk a šel jsem se léčit. Musím jí poděkovat, že mě vlastně zachránila,“ usmívá se Petr, který mladé lidi před drogami a zvláště před pervitinem varuje. „Vykašlete se na to, zničí vám to život,“ upozorňuje vyléčený narkoman, který moc dobře ví, odkud se dovážejí léky na výrobu pervitinu. „Z Polska,“ řekl.

Na nedávné tiskové konferenci policie zaznělo, že drogové delikty jsou na vzestupu. Kriminalisté loni vyřešili 52 případů výroby a distribuce omamných a psychotropních látek. To je o osmnáct případů více než v roce 2012. Z velké části jde o nezákonný dovoz léků z Polska, z kterých se pak u nás vyrábí pervitin. „Drogovou kriminalitu jsme odhodláni ve větší míře potírat. Drogová scéna je mírně na vzestupu,“ konstatoval Pavel Škandera, vedoucí územního odboru Policie ČR.

Zároveň ale připustil, že stoprocentně se to nikdy potřít nepodaří. „Cítíme, že se tomuto problému musíme ještě více a intenzivněji věnovat. Posílíme tým o několik dalších kriminalistů, kteří se drogám budou věnovat na plný úvazek,“ slíbil Škandera, který by rád ještě více rozšířil spolupráci s polskými kolegy. Polsko je totiž zemí, kde jsou v lékárnách bez předpisu volně k dispozici léky, z nichž potom pervitin vzniká. Tyto léky jsou ve velkém převáženy přes hranici do České republiky.Škandera vidí v této souvislosti problém také v tom, že policie nemůže ovlivnit, aby léky v Polsku nebyly volně v prodeji. „Kdyby byly v Polsku tyto léky na recept, bylo by to ideální. Je to ale věc polských zákonů. Pokud to bude stále obchod, tak to tak bude i nadále. Už se to před lety řešilo, že polská strana vytvoří nějaký rámec, který by zamezil hromadnému nákupů léků, ale volný prodej stále běží dál,“ dodal Škandera, který upozornil, že s drogami souvisí i majetková trestná činnost.


Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

Foto: archiv, Policie ČR

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena