Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.09.2022
Přesný čas: 10:24 Svátek: Zlata Zítra: Andrea

STARTOVNÉ PUTOVALO NA CHARITU ANEB JAK NÁS ZACHRÁNILI LÉKAŘI BEZ HRANIC

článek vytvořen 24. 02. 2014, přečetlo si ho 1754 lidí

Trutnov - Přesně čtyřicet dní zbývá ode dneška do startu naší běžecké skupiny na pražském půlmaratonu a my už pár týdnů žijeme v jistotě, že tam z Trutnova opravdu vyrazíme. Alespoň v tom smyslu, že jsme konečně zaregistrovaní. Třeba před Vánocemi jsme ještě nebyli. Jaké to pro nás bylo rozčarování, když jsme se najednou dozvěděli, že kapacita závodu pro jednotlivce je vyprodaná. Více než čtyři měsíce před začátkem běhu. „Bylo to rychlejší, než jsme čekali,“ řekli nám organizátoři.
A co teď? Naštěstí, jako běžečtí nováčci jsme nevěděli, že ještě existuje možnost sehnat „lístky“ přes charitativní organizace či nadace. A tento způsob registrace se nakonec ukázal lepší a prospěšnější, protože peníze (startovné za osobu 1600 Kč) nezaplatíte pořadateli závodu, ale odevzdáte je vybrané organizaci. Díky jednomu z našich běžců Martinu Mikšovskému, který nás vlastně také na naplnění kapacity půlmaratonu upozornil a vlastně pak i následnou registraci vyjednal, se tak projekt Trutnov běží na Prahu spojil s mezinárodní humanitární organizací Lékaři bez hranic. A ti nás vlastně zachránili.

Spojení Lékaři bez hranic a pražský půlmaraton respektive maraton vzniklo v roce 2011 z iniciativy jedné z dlouholetých spolupracovnic organizace, která zmobilizovala tým lékařů a sester a zapojili se do štafety jarního půlmaratonu v tričkách Lékařů bez hranic. Loni na jaře tento nápad znovu oprášili a postavili štafetu Lékařů bez hranic do Zdravotnického běhu. „Na podzim jsme se už spojili s organizací Prague International Marathon a zapojili se do projektu Běh pro dobrou věc, v rámci kterého si lidé kupují registrace na maratonské běhy od charitativních organizací,“ řekla nám pracovnice Lékařů bez Hranic pro komunikaci s médii Míla Janišová.

Na letošní Sportisimo 1/2 Maraton Praha Lékaři bez hranic prodali 31 registrací (z toho 10 pro nás bral Martin) a na Volkswagen Maraton Praha 15. „Zájemců se nám však přihlásilo mnohonásobně víc a museli jsme je s lítostí odmítat. Podpora všech, kteří se k nám tímto způsobem hlásí, nás nesmírně těší,“ uvedla Míla Janišová. Ze známějších osobností si letos registraci na půlmaraton od organizace zakoupila režisérka dokumentárních filmů Linda Jablonská. „Lékaři bez hranic po celém světě se však záměrně nespojují s tváří žádné známé osobnosti. Ceníme si všech našich dárců a podporovatelů stejně,“ vysvětlovala Míla Janišová.

Odezva na propojení běhu a charity je podle ní fantastická a v řadách veřejnosti vzbuzuje zájem o dobročinné účely. „Obrací se na nás neuvěřitelné množství zájemců. Někteří prostě proto, že registrace u oficiálního pořadatele už nejsou k dispozici. Mnozí naši příznivci si ale Lékaře bez hranic vybrali vědomě a cíleně a namísto minimální částky se rozhodli věnovat nám opravdu velkorysé dary. Za to jim patří naše obrovské díky!“ zdůraznila.

Co si vůbec myslí o lidech, kteří se seberou a rozhodnout se zúčastnit takovýchto závodů? „Mně to připadá obdivuhodné, ovšem někteří naši spolupracovníci - lékaři jsou jiného názoru,“. Nicméně pro nás, vzhledem k tomu, že jsme se obrátili na tuto organizaci, by pro nás mohla plynout výhoda, že by někteří lékaři mohli stát kolem trati, kdybychom náhodou potřebovali pomoc. „Někteří naši lékaři pravděpodobně závod poběží. Kolem trati postávám já s termoskou a tabulkami čokolády,“ usmívala se.Lékaři bez hranic jsou nezávislá mezinárodní humanitární organizace, která ve více než 70 zemích světa poskytuje akutní zdravotnickou pomoc lidem postiženým ozbrojenými konflikty, epidemiemi či přírodními katastrofami. Už od roku 1971 ošetřujeme oběti násilí, léčíme nemocné bez přístupu ke zdravotní péči, provozujeme mobilní kliniky v odlehlých oblastech, provádíme očkovací kampaně a zpět přinášíme svědectví o situaci lidí v nouzi. Ročně vyjíždí na misi kolem 6500 zdravotnických i nezdravotnických profesionálů, mezi nimi i několik desítek spolupracovníků z ČR a SR. V roce 1999 byla organizaci udělena Nobelova cena za mír.

Jak můžete Lékaře bez hranic podpořit

- formou pravidelného měsíčního příspěvku: www.lekari-bez-hranic.cz/pravidelne

- ve veřejné sbírce, č.ú.: 111 333 / 2700

web: www.lekari-bez-hranic.cz

A opravdu Lékaři bez hranic nemají hranice? „Jak kdo,“ usmála se Míla Janišová. „Nemáme hranice, ale máme přece jen jisté limity. Kupříkladu běžet maraton mnozí z nás určitě nemohou. Nemáme však hranice v politickém a geografickém slova smyslu - poskytujeme pomoc a zdravotnickou péči bez ohledu na etnickou, politickou či náboženskou příslušnost, pouze s ohledem na potřebnost,“ dodala.

Jak a čím lidé mohou přispět? „Nejcennější jsou pro nás pravidelní dárci, byť by nám přispívali malými částkami. Pomáhají nám zajistit stabilní příjmy pro financování našich projektů a udržet si nezávislost na vládách či politických skupinách,“ řekla tisková mluvčí. Organizace se však váží jakékoli podpory, ať už je to finanční příspěvek do její veřejné sbírky, dobrovolnická práce na misi, podpora formou nákupu zboží přes náš e-shop či lajkování facebookových příspěvků. Lékaři bez hranic v ČR spustili v roce 2012 kampaň JSEM V TOM s Lékaři bez hranic, která oceňuje každého, kdo veřejně sdílí své angažmá a nadšení pro práci Lékařů bez hranic.Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena