Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.09.2022
Přesný čas: 11:03 Svátek: Zlata Zítra: Andrea

LANOVKA POPRVÉ VEZLA LIDI NA SNĚŽKU. ZA VÍKEND JICH BYLO TÉMĚŘ 2000

článek vytvořen 23. 02. 2014, přečetlo si ho 5001 lidí

Trutnov - V sobotu zhruba 600, v neděli přes 1100. Tolik návštěvníků vyvezla na vrchol Sněžky nová kabinová lanovka v prvních dvou dnech provozu. Na nejvyšší český kopec začala jezdit teprve nyní, dosud jezdila pouze na Růžovou horu. "V posledních týdnech jsme měli denní maximum lehce přes 500 návštěvníků. Hodně lidí prostě čekalo, až začneme jezdit až na Sněžku," řekl vedoucí lanové dráhy Jiří Martinec. Po oba dny navíc bylo slunečné, jasné počasí.
Přitom v sobotu ráno to nejprve vypadalo, že plánovaný ostrý start nové lanovky na nejvyšší český vrchol zhatí silný vítr. Před jedenáctou se ale počasí zklidnilo, takže "kabinka" asi ve čtvrt na dvanáct vyvezla na Sněžku první turisty. "Vítr se uklidnil, navíc se udělalo jasno, o jízdu lanovkou byl dnes docela slušný zájem, ačkoliv jsme jízdu až na vrchol nikde moc neinzerovali," upřesnil v sobotu odpoledne Martinec.

Maximální denní kapacita lanovky se čtyřmístnými kabinkami je zhruba 2000 lidí (250 lidí za hodinu). "Na staré lanovce jsme měli rekord asi osmnáct set lidí. Na nové máme ale mnohem lepší komfort a také zázemí ve stanicích. Optimální návštěvnost je tak kolem třinácti set lidí. ," naznačil Martinec.

AKTUÁLNÍ FOTOGALERIE ZDE

Lanovka na nejvyšší český vrchol byla spuštěna na dvě části. Ta spodní, z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu slavnostně loni 20. prosince (fotografie si prohlédněte zde). Pro horní úsek získala potřebné povolení k provozu až v pátek. Přesto je lanovka hotová zhruba o čtyři měsíce dříve, než se plánovalo. Stála přes 300 milionů korun, z toho tři čtvrtiny financovala Evropská unie a úvěr ve výši 85 milionů korun bude splácet investor - město Pec pod Sněžkou.

Kapacita se ale nezměnila. Zůstala zachovaná jako u staré lanovky na 250 lidech za hodinu. "V lednu bývalo asi sto až pět set lidí denně, V únoru se to zlepšilo díky školním prázdninám. Nová lanovka sice přinese větší komfort a úsporu času, ale jízdné na ní je dražší. Jízdenka nahoru stojí 210 korun, zpáteční 390 korun.
Podívejte se, jak vypadalo slavnostní zahájení provozu lanovky v prosinci 2013.


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

čtěte také:
PROVOZ NOVÉ LANOVKY NA SNĚŽKUSLAVNOSTNĚ ZAČAL, AŽ NA VRCHOL ALE KABINKY CESTUJÍCÍ NEVYVEZLY
SNĚŽKA NEMĚŘÍ 1602 METRŮ, JAK SE DOSUD UVÁDĚLO, ALE O METR A 30 CENTIMETRŮ VÍC

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena