Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 13:52 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

NEBYL TO MIKULÁŠ, BYL TO ÚKOLÁŘ, ZPÍVAL NA BESEDĚ EXŘEDITEL TEXLENU V LIBČI

článek vytvořen 21. 02. 2014, přečetlo si ho 2704 lidí

Trutnov - „Zvedněte prosím vás ruku, kdo někdy pracoval v Texlenu,“ zeptal se včera účastníků vzpomínkové besedy na textilní závod Texlen v Libči v Muzeu v Podkrkonoší ředitel Vlastimil Málek. Nahoru hned vyletěla většina rukou více než stovky přítomných. Pak už se o své vzpomínky a zážitky podělili ředitel libečského závodu v letech 1964 až 1971 Miloš Trýzna a dlouholetý vrchní mistr v přádelně Josef Tuček.
Beseda v muzeu byla postavena zejména na promítání fotografií, které oba hosté komentovali. „Snažili jsme se připravit fotografie, které jsou pestré a zachycují Texlen v Libči v širších souvislostech od roku 1964,“ řekl Tuček, který vysvětlil, co se tenkrát v přádelně vyrábělo. „Byly to hlavně hrubé lněné příze,“ řekl.


O Texlenu v Libči hovořili (zleva) jeho bývalý ředitel Miloš Trýzna a vrchni mistr přádelny Josef Tuček.

Ty se používaly pro výrobu těžkých textilních tkanin, například jako plachty na přikrývání tanků pro československou armádu, dále plachty na auta, vojenské stany a dokonce i plachty pro cirkusová šapita. Kromě toho se hrubé příze používaly do módního zboží, jako utěrky, ubrusy nebo prostírání. „Tento sortiment se vyvážel hlavně na západ,“ uvedl pamětník, který připomenul, že kolega Trýzna v letech 1968 až 1969 v Libči na jedné z budov zhotovil dvě rozměrná sgrafita, která vznikla bez vědomí tehdejší vedení Texlenu. „Měl to tak trochu na triku,“ usmíval se Tuček. Dvě kresby ke sgrafitu s ženou s odhaleným ňadrem byly na besedě také k vidění.

Na besedě promítané snímky zachycovaly různé zajímavosti, mezi které patří například slavnostní předávání podnikové standarty, ocenění nejlepších pracovníků, pohnuté události v srpnu 1968 při okupaci Československa či úsměvné pracovní odění zaměstnanců. „Tenkrát jsem vymyslel barevné odlišení. Mistři a technici měli zelené či oranžové pláště, jenom já, jako ředitel, jsem měl plášť modrý,“ prozradil Trýzna, jehož tehdejší platový výměr byl včera rovněž zveřejněn. Jako ředitel si tehdy vydělal 2500 korun.


Ondřej Vašata, zástupce ředitele muzea, představuje plastiku znázorňující sounáležitost pracovníků s Texlenem.

Další zajímavostí byla mosazná plastika na dřevěném podstavci, která znázorňovala čest tovární značky a sounáležitost zaměstnanců s firmou. „Chtěl jsem, aby zaměstnanci byli hrdi na to, že pracují v Texlenu v Libči, který byl tehdy vzorovým závodem,“ vysvětlil Trýzna. Perličkou včerejší besedy bylo Trýznovo pěvecké vystoupení. V Texlenu, s nímž spojil celý svůj aktivní život, pracoval mimo jiné také jako normovač ručních vochlířů, což bylo oddělení textilních specialistů.

„Celé dny jsem chodil za vybraným zaměstnancem se stopkami, což pak mělo význam pro stanovení pracovních norem. Asi mě někteří zaměstnanci tenkrát nenáviděli,“ vrací se do minulosti Trýzna a hned začal notovat. „V pondělí hned zrána přišel úkolář, vypadal zrovna tak, jako Mikuláš. A hned začal normovat a z platu nám strhovat, nebyl to Mikuláš, byl to úkolář," tak vítali Trýznu ruční vochlíři na svých pracovištích. Smál se tomu nejen tehdejší normovač, ale i zaplněný sál muzea.


Miloš Trýzna zpívá na besedě "hymnu úkoláře", kterou ho jako normovače ráno v práci vítali ruční vochlíři.

Účastníci besedy, která byla doprovodným programem aktuální výstavy Každý den slouží len, litovali, že budovy Texlenu v Libči byly zbourány. „Závod zaniknul už v roce 1998. Potom už jenom chátral a na přelomu loňského a letošního roku byly objekty zbourány,“ prozradil Tuček. „A co se stalo se stroji?“ zaznělo z hlediště. Podle Tučka byly některé stroje převezeny do závodu 01 v Trutnově, „Ostatní skončily ve šrotu,“ dodal.

Ředitel muzea Vlastimil Málek v souvislosti s besedou připomenul, že ještě v 80. letech v Texlenu pracovalo zhruba sedm tisíc lidí. „Nyní se tento region potýká s tím, že textilní průmysl tady skončil a v dnešní době budou těžko vznikat nějaké podniky, které by ho nahradily,“ poznamenal.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena