Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.09.2022
Přesný čas: 09:58 Svátek: Zlata Zítra: Andrea

PO RAZII MAJÍ BAREVNÉ DOMKY NOVÉHO ŠÉFA. BÝVALÁ ŘEDITELKA S ODVOLÁNÍM NESOUHLASÍ

článek vytvořen 20. 02. 2014, přečetlo si ho 4403 lidí

Trutnov - Deset let byla Lenka Škarková ředitelkou Barevných domků Hajnice, které se starají o lidi s mentálním postižením. Za tu dobu vytvořila fungující organizaci, která se snaží o integraci postižených do společnosti zdravých lidí. Loni v říjnu minulého roku ale přišla nečekaná kontrola a ještě před koncem roku kraj (coby zřizovatel) ředitelku odvolal.
Podle krajského radního Josefa Lukáška (KSČM), který má na starosti sociální oblast, zjistila kontrola v Hajnicích porušení právních předpisů a vnitřních směrnic. „Došlo k nehospodárnému využívání prostředků zřizovatele, což potvrdil i následný audit. Důvodem odvolání jsou závažná pochybení v oblasti personalistiky, ve správě autoprovozu a v evidenci majetku,“ uvedl radní.


Krajský radní Josef Lukášek.

Jenže exředitelka to odmítá. Pochybení podle ní rozhodně nebyla tak vážná. „Podle protokolu sice kontrola něco našla, ale nemyslím, že by to byl důvod k odvolání. Navíc mě odvolali a ani nepočkali na odstranění nedostatků uvedených v protokolu, na což jsem měla jeden měsíc,“ zdůraznila. Barevné domky prý podle ní fungovaly bez problémů. „Byli jsme pod kontrolou pořád. Měli jsme kontroly z finančního úřadu i z ministerstva práce a sociálních věcí a nikdy se žádný zásadní problém nevyskytl,“ upozornila.

Kontrola byla podle ní velmi neobvyklá. Připomínala spíš razii, která měla „něco najít“ za každou cenu. Do Barevných domků přišla bez upozornění, což Škarková považuje za nestandardní. „Kontrole předcházela stížnost dvou našich pracovnic, z nichž jedna byla odvolána z funkce managementu,“ řekla a naznačila, že by se mohlo jednat o mstu. Radní Lukášek potvrdil, že krajský úřad obdržel stížnost. „Během jejího prošetřování se objevily skutečnosti, které vedly k rozhodnutí provést v organizaci kontrolu. Kontrolu nařídil krajský úřad,“ doplnil.


Lenka Škarková, odvolaná ředitelka Barevných domků Hajnice.

Po odvolání ředitelky z funkce byl řízením organizace dočasně pověřen Vít Petira, ředitel Domova pro seniory v Pilníkově. Nyní vyhrál výběrové řízení na nového ředitele a oficiálně se funkce ujme od 1. března. Kauza tím ale zřejmě neskončí. Celá věc zřejmě skončí u soudu. Kraj totiž podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. „Jedině orgány činné v trestním řízení jsou příslušné o tomto trestním oznámení rozhodovat, zda a k jakému trestnému činu došlo, případně kdo je odpovědný,“ odpověděl radní Lukášek na otázku, zda je oznámení mířeno přímo na Škarkovou.

Čtěte také:
NEOHLÁŠENÁ KONTROLA BYLA ÚČELOVÁ, CHTĚLI SE MĚ ZBAVIT, MYSLÍ SI LENKA ŠKARKOVÁ

TRESTNÍ OZNÁMENÍ NA PANÍ ŠKARKOVOU, JE INTERPRETACE MÉDIÍ, TVRDÍ RADNÍ LUKÁŠEK


Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Hynek Šnajdar

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena