Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 07:29 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

SILNIČÁŘI DÍKY MIZERNÉ ZIMĚ ZŘEJMĚ UŠETŘÍ. PENÍZE DAJÍ DO OPRAV

článek vytvořen 18. 02. 2014, přečetlo si ho 2257 lidí

Trutnov - Minimum sněhu a mrazivých dnů rovná se ušetřené miliony korun. Taková jednoduchá rovnice zatím vychází v účetnictví firmám, které se starají o zimní údržbu silnic a chodníků. Peníze se tak neutratí za pluhování a solení, ale v létě za opravy.
Trutnovská radnice zatím ušetřila v řádech statisíců korun. Na slůvko „zatím“ klade velký důraz starosta města Ivan Adamec. Zima totiž ještě není zcela u konce a hlavně rozpočet počítá se zimou kalendářně. „Peníze jsou určené i na zimu, která přijde na konci roku. Může se tedy stát, že v říjnu napadnou dva metry sněhu a nyní uspořené peníze využijeme na konci roku,“ upozornil.

Kdo zatím, pro laiky poněkud nečekaně, nic neušetřil, jsou Technické služby. Musí totiž být denně připravené na zimu - personálně i materiálně, ale městu zatím prakticky nemělo co vyfakturovat. „Sůl a drtě nám leží ve skladech. Museli jsme se předzásobit, předem nasmlouvat lidi, musíme je tady mít k dispozici, a máme to tím pádem v nákladech,“ vysvětlil ředitel Lumír Labík.

Jeho lidé jsou navíc v permanentní pohotovosti. „Opakují se ranní mrazy, musí vyjíždět naše kontroly. S hodnoceních bych proto radši počkal na konec března,“ prohlásil.

Pokud město skutečně ušetří, o to víc peněz dá po zimě právě na opravy silnic a chodníků. „Když zbydou peníze, dávají se většinou do účelových oprav. Dá se přesně dohledat, do kterých,“ upřesnil.

Zatímco Trutnov mluví o ušetřených statisících, Královéhradecký kraj o milionech. Dokládá to čísly: Jeho náklady na zimní údržbu od začátku loňského listopadu do konce letošního ledna činily 57,4 milionů korun. Téměř dvakrát tolik, tedy 109 milionů korun, stála údržba za stejné období 2012 až 2013. Během 52 posypových dní od listopadu do ledna spotřebovali krajští silničáři 4 883 tun soli, což je o 6 684 tun soli méně než v předchozím zimním období za daný časový úsek.

Cestáři se v těchto dnech věnují například prořezům stromů a keřů u silnic, údržbě příkopů a odvodnění cest, opravují svodidla nebo směrové sloupky.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena