V mnoha zemích Evropské unie však praxe práce v domácnostech již dávno funguje a přináší desetitisíce pracovních míst. Práce spočívají například v úklidu domácnosti, zajištění nákupů, odvozu k lékaři, údržbě domu, zahrady, odklízení sněhu, žehlení, natírání, údržbářských prací přípravy jídel a péče o děti, starší osoby, zvířata a podobně.
Na konferenci zmíněné Staňkem se prezentovaly země, jako Belgie, Francie, Švédsko či Slovinsko, kde s prací nezaměstnaných v domácnostech mají dobré zkušenosti. V Belgii je to tak, že jednu třetinu uhradí ti, co si takovou práci objednávají, a dvě třetiny platí stát. „Z prezentace na konferenci vyplynulo, že to ve zmíněných zemích funguje velice dobře. Bylo by perfektní, kdyby se to rozjelo i u nás,“ přeje si ředitel.
Pokud by se projekt v České republice realizoval, vznikla by patrně organizace, která by takové služby zajišťovala. Úřad práce by poskytl uchazeče o zaměstnání, které by dotoval. „Rádi bychom se k tomu připojili. Třeba pro staré nebo nemocné lidi by to byla velká pomoc. Otázka však je, do jaké výše by senioři byli schopni tuto službu ze svého důchodu hradit, kolik by přispíval stát nebo úřad práce. Zatím je tedy všechno v rovině úvah a nevíme, zda se to u nás rozjede. Ke snížení nezaměstnanosti by to zcela jistě přispělo významným způsobem,“ dodal ředitel úřadu práce Staněk.
Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Vasyl Tsitsey