Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 08:05 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

NEZAMĚSTNANÍ BY MOHLI PRACOVAT V DOMÁCNOSTECH. UJALA BY SE TAKOVÁ SLUŽBA U NÁS?

článek vytvořen 18. 02. 2014, přečetlo si ho 3532 lidí

Trutnov - Není žádným tajemstvím, že v hradeckém kraji má nejvyšší nezaměstnanost právě náš okres. Jedním z nástrojů, který by nepříznivý trend aspoň částečně zlepšil, by mohl být projekt na práci nezaměstnaných přímo v domácnostech. Ředitel úřadu práce Václav Staněk by se tomu nebránil.
„Zúčastnil jsem se před nedávnem konference na toto téma v Senátu. Má to samozřejmě souvislost s velkou nezaměstnaností v zemi. Jde o nápad, který je zatím v plenkách,“ řekl Staněk. I když si je veřejnost vědoma vysoké nezaměstnanosti, upozorňuje na rizika. „Nevím, jestli bych si kvůli úklidu pustila někoho do baráku. Jak bude zajištěno to, že vás nikdo neokrade, jak to u nás často bývá,“ ptá se obyvatelka města Karolína Bauerová. Ředitel úřadu práce připouští, že by se něco takového stát mohlo. „Musela by se vytvořit jasná pravidla,“ uvedl.V mnoha zemích Evropské unie však praxe práce v domácnostech již dávno funguje a přináší desetitisíce pracovních míst. Práce spočívají například v úklidu domácnosti, zajištění nákupů, odvozu k lékaři, údržbě domu, zahrady, odklízení sněhu, žehlení, natírání, údržbářských prací přípravy jídel a péče o děti, starší osoby, zvířata a podobně.

Na konferenci zmíněné Staňkem se prezentovaly země, jako Belgie, Francie, Švédsko či Slovinsko, kde s prací nezaměstnaných v domácnostech mají dobré zkušenosti. V Belgii je to tak, že jednu třetinu uhradí ti, co si takovou práci objednávají, a dvě třetiny platí stát. „Z prezentace na konferenci vyplynulo, že to ve zmíněných zemích funguje velice dobře. Bylo by perfektní, kdyby se to rozjelo i u nás,“ přeje si ředitel.Pokud by se projekt v České republice realizoval, vznikla by patrně organizace, která by takové služby zajišťovala. Úřad práce by poskytl uchazeče o zaměstnání, které by dotoval. „Rádi bychom se k tomu připojili. Třeba pro staré nebo nemocné lidi by to byla velká pomoc. Otázka však je, do jaké výše by senioři byli schopni tuto službu ze svého důchodu hradit, kolik by přispíval stát nebo úřad práce. Zatím je tedy všechno v rovině úvah a nevíme, zda se to u nás rozjede. Ke snížení nezaměstnanosti by to zcela jistě přispělo významným způsobem,“ dodal ředitel úřadu práce Staněk.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Vasyl Tsitsey

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena