Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 07:20 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

JAZZINEC CHCE LETOS BOŘIT BARIÉRY. PRVNÍM BOURAČEM BUDE TISÍCIRUKÝ IND

článek vytvořen 15. 02. 2014, přečetlo si ho 2784 lidí

Trutnov - Vyhlášený festival Jazzinec začne až v úterý 25. února, už teď se ale některé jeho koncerty označují jako trutnovské události roku. Aby ne, když přijedou takové hudební hvězdy jako česká zpěvačka Iva Bittová, libanonský trumpetista Ibrahim Maalouf, indický bubeník Trilog Gurtu a nový projekt Rudy Linky. „Jsou to pecky největšího kalibru, vymazlené věci,“ řekl dramaturg festivalu Tomáš Katschner.
Ono to není poprvé, že Jazzinec přináší něco mimořádného, novátorského a někdy až extravagantního. Festival takový byl vždycky. Letos ale jako by porci kvalitní a žánrově pestré muziky někdo ještě více přikořenil. „Každý koncert bude letos jiný nejen žánrově, ale bude se odlišovat také národnostně nebo věkově,“ upozornil Katschner. Jinými slovy, nebude neobvyklé, že na jednom pódiu spolu budou hrát zdánlivě nesourodí muzikanti z Afriky či Evropy, mladí se staršími, anebo dokonce naprosto neobvykle spojená hudební tělesa. „Prostě se bude na co těšit. Předem říkám, že zboříme všechny bariéry, které kdy vůbec v hudbě existovaly,“ naznačil dramaturg.

Přehlídku jazzu, funky a world music zahájí v Uffu světoznámý indický bubeník Trilok Gurt. „Přezdívají mu tisíciruký génius z Indie. Má za sebou neuvěřitelnou kariéru, natočil anebo se podílel na více než dvou stovkách alb. Přiveze nejnovější projekt Spellbound, což bude horkokrevný, rytmicky energický jazzový groove. Album věnoval Donu Cherrymu a legendárnímu Milesi Davisovi,“ uvedl Katschner.


První událostí Jazzince bude koncert známého bubeníka Triloka Gurtu, přezdívaného „tisíciruký génius z Indie“.

Dalším lákadlem je koncert Ibrahima Maaloufa, který svými rockovými improvizacemi a úchvatnými improvizacemi z world music, které mají hlavu a patu, obrátil jazzovou scénu doslova na rockovou. Jeho devítiminutové skladby končí tak, že posluchači jsou v absolutním transu a úžasu,“ popsal Katschner. Navíc Maalouf je jedním z mála sólistů, který si do kapely přibral stejně dobré hráče. „Ke své trubce si přibral další tři excelentní hráče na trubku. Když si představíte, že za nimi ještě bude jazzrocková rytmika, tak se máme na co těšit.“

Velký návrat do Trutnova chystá Iva Bittová. V rámci Jazzince už zpívala v Koncertní síni Bohuslava Martinů i v Národním domě. Nyní zcela jistě vyprodá Uffo, kam se chystá s naprosto originálním vystoupením. Za zády přitom bude mít Janáčkovu filharmonii Ostrava. „Koncert, který tady u nás proběhne, bude velice neobvyklý. Na pódiu se totiž se zpěvačkou sejdou jazzmani a filharmonici, což bude naprosto mimořádná záležitost. Přetvořit jazzovou skladbu pro symfonický orchestr, pro zástupy smyčců, to je možná směr, který tu ještě nebyl,“ upozornil dramaturg. Jazzinci se navíc povedl husarský kousek. Bittová chtěla původně naživo s filharmoniky hrát jen jednou v Ostravě. „My se do toho ale vložili a vyjednali jediný výjezd, a to právě k nám,“ smál se Katschner.

Očekávaným vrcholem bude i festivalové finále. I když letos v něm budou dominovat zahraniční interpreti. „Celý večer bude hlavně o pianu, tři ze čtyř kapel na něm staví základ své hry. Ale hlavně to bude přehlídka různých osobností, z různých koutů světa a různých hudebních stylů. Rosťa Fraš, Tingvall, Rudy Linka i Trio Ivoire, to vše jsou fantastičtí hráči, jedni z nejlepších na světě,“ zdůraznil Katschner.

Výjimečnost Jazzince spočívá v tom, že se od počátku snaží spojovat české muzikanty se zahraničními. Také letos budou Češi součástí kapel sestavených zahraničními hudebníky. „Jak jinak můžeme posílit českou jazzovou scénu, než konfrontací se zahraničím. Osvědčilo se to, dnes už se dokonce zahraniční hvězdy sami snaží hledat české muzikanty,“ dodal Tomáš Katschner.

Program 16. ročníku mezinárodního festivalu JAZZINEC 2014
Úterý 25. 2. v Uffu
Trilok Gurtu – Spellbound

Čtvrtek 6.3. Koncertní síň B. Martinů
Shauli Einav & Jazz&More (Izrael, SK) + Tony Ackerman

Čtvrtek 13.3. Koncertní síň B. Martinů
Juraj Bartoš & Swing Sextet (SK, CZ)

Sobota 15.3. Klub kabinet
Bohdan Holomíček & Konekšn

Čtvrtek 20.3.Pod hradem
Gwyn Ashton Trio (Austrálie-UK, CZ)
Marta Kloučková Jazz Project

Čtvrtek 27.3. Koncertní síň B. Martinů
Robert Balzar New Trio feat. J. Levíček

Sobota 29.3. v Uffu
Festivalové finále
Rosťa Fraš Q. feat. Antonio Farao (It, Cz)
Tingvall Trio (Švédsko – Kuba – CZ)
Rudy Linka & Christina Prindle (USA,CZ)
Trio Ivoire (Německo, Pobřeží Slonoviny, UK)

Čtvrtek 3.4. Klub Kabinet
Jiří Moravčík – Starobylé rituály uprostřed velkoměsta

Čtvrtek 10.4. Koncertní síň B. Martinů
Limbo – 10 let kapely
6 Na Chodníku & Miloň Čepelka

Úterý 15.4. v Uffu
Ibrahim Maalouf – Illusions

Čtvrtek 17.4. Pod hradem
Kieslowski
Benny Lackner (USA/D)

Pátek 25.4.  v Uffu
Iva Bittová & Janáčkova filharmonie Ostrava & přátelé

Všechny koncerty jsou v 19 hodin.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena