Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 16:20 Svátek: Nela Zítra: Blažej

VÝSTAVNÍ „PECKOU“ PRVNÍHO POLOLETÍ GALERIE DRAKA BUDOU HAVLOVY HLAVY

článek vytvořen 10. 02. 2014, přečetlo si ho 2094 lidí

Trutnov - Galerie Draka nezahálí. Vytvořila pestrý a zajímavý program na první pololetí. Po výstavě ilustrací k haiku od Emila Slámy, která skončí 2. března, se mohou návštěvníci těšit na ojedinělou expozici, která se patrně stane událostí prvních šesti měsíců letošního roku. Vystaveno zde bude totiž 34 hlav bývalého prezidenta Václava Havla ze soutěže o jeho nejlepší sochařský portrét.
„Výstava byla nejdříve v Praze a pak v hořickém muzeu. Všechny Havlovy hlavy od různých sochařů budou přemístěny k nám do galerie,“ potvrdil Otto Štemberka, předseda sdružení Trutnov - město draka. Soutěž o nejlepší sochařský portrét Václava Havla připomínající dvouleté výročí od jeho úmrtí uspořádalo Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska.


Výstava ze soutěže o nejlepší sochařský portrét Václava Havla v Praze.

Do sochařského klání se přihlásilo sedmadvacet umělců. Porota složená ze sochařů, kunsthistoriků a bývalých blízkých Havlových spolupracovníků vybrala nakonec čtyři busty. Nejvíce ji zaujaly práce Jaroslava Švaříčka, Marie Šeborové, Jana Bartoše a Adama Kovalčíka. Nyní bude mít Trutnov možnost vidět nejen vybrané hlavy, ale všechny, které byly vytvořeny. Výstava potrvá do 6. dubna.

Kdo má rád kreslené vtipy a kvalitní karikatury, může do Galerie Draka zajít od 10. dubna do 18. května na výstavu prací karikaturisty Břetislava Kovaříka ze Lhoty u Trutnova, který je více než dvacet roků na volné noze. Je předsedou České unie karikaturistů a za svou tvorbu získal řadu cen v Evropě i v zámoří. Mezi ty nejprestižnější soutěže patří Satyrykon v polské Legnici.


V Galerii Draka vystaví své práce karikaturista Břetislav Kovařík z Trutnova - Lhoty.

„Tam jsem sice získal cenu nadace Andrzeje Tomialojcia, ale nejzajímavější na tom bylo, že jsem tam poznal svou budoucí ženu, která tam působila jako novinářka. Byla to moje velká životní změna, za kterou, de facto, může kreslený humor. Byl jsem také pozván do Číny, kde mě zařadili mezi sto světových karikaturistů. Toho si samozřejmě vážím,“ řekl nám Kovařík.

Výstavní pololetí ukončí expozice Barbory
Smékalové. „Tato výtvarnice dělá kromě jiného volnou tvorbu. Jel jsem se na to podívat a líbilo se mi to tak, že jsme se rozhodli jí udělat výstavu. Tvoří akvarely, abstraktní malbu i konkrétní krajiny,“ přiblížil %Štemberka výstavu, která se uskuteční od 23. května do 4. července.


V Trutnově bude mít přednášku známý geolog a spisovatel Václav Cílek.

Výstavní program doplní 5. března přednáška geologa, klimatologa, spisovatele, filosofa a popularizátora vědy Václava Cílka, který spolupracoval na třiceti knižních titulech. Mimo to byl například průvodcem televizních pořadů Putování starými cestami, Aleje jako součást naší krajiny, Kameny v české krajině či Řeka v proudu času. Za knihy Krajiny vnitřní a vnější a Makom: Kniha míst získal Cenu Toma Stopparda za rok 2004.

Přednáška má název Posvátná krajina. Zahájení bude v Galerii Draka a přednáška se uskuteční ve Staré radnici. „Kromě toho s ním už dopoledne vyrazíme do okolí města, protože ho zajímají hraniční kameny,“ prozradil Štemberka. Program ještě ve středu 16. dubna od 16 do 19 hodin rozšíří výroba velikonočních kohoutů a slepiček za sena v provedení občanského sdružení Bezinky.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Hans Štembera, Vilém Fischl

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena