Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 14:53 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

KDYŽ CHYSTAL NA ZEĎ TEXLENU SGRAFITO S ŽENSKÝM ŇADREM, MYSLEL NA BARDOTKU

článek vytvořen 08. 02. 2014, přečetlo si ho 2540 lidí

Trutnov - Přádelně Texlen v Libči nejen více než sedm roků v šedesátých a na začátku sedmdesátých let řediteloval, ale také se staral o estetickou výzdobu. Trutnovský malíř Miloš Trýzna na zdech jednoho objektu vytvořil dvě rozměrná sgrafita. Ty nyní při bourání objektů vzaly za své. Na jednom z nich byla postava ženy, jejíž jedno ňadro bylo zahalené květem a druhé bylo odhalené.


„Myslel jsem při tom na Bardotku (francouzská herečka Brigitte Bardotová, pozn. redakce). Ona měla takový pěkný obličej, tak mě inspirovala,“ prozradil téměř po padesáti letech Trýzna. Nejdříve si udělal tužkou skicu, kterou dodnes vlastní, zatímco hotové dílo, které mělo čtyřikrát čtyři metry, už dnes neexistuje. „Dokresloval jsem to na arch papíru v jídelně na zemi a chtěl jsem udělat krásnou ženskou. Teprve potom se to přeneslo pracně na vnější zeď. Vrchní část sgrafita byla v červené barvě a pozadí bylo bílé,“ vzpomíná malíř, který dílo vytvořil, aniž by ho konzultoval s tehdejším podnikovým ředitelem Texlenu Františkem Čermákem.

„Nikoho jsem se neptal a nikdo nevěděl, co tam vznikne,“ směje se Trýzna s tím, že má ještě v živé paměti, jak na to tehdy lidé překvapeně koukali. „Když to viděl podnikový ředitel, tak říkal: Tu ženskou jsi měl zahalit, proč jsi tam dělal to odhalené prso? Trochu to komentoval, ale nějaké zvláštní námitky neměl,“ vrací se do minulosti Trýzna. Jeho dílo mělo mezi lidmi ohlas.Netrvalo dlouho a fabrika dostala nové jméno - U jedné kozy. „Ke mně se pak ale doneslo jiné přízvisko. Té ženě na zdi začal jeden z mých kolegů říkat Kacisova milá,“ říká Trýzna. Pracovník vrátnice jednoho ze závodů Texlenu byl Řek, jmenoval se Kacis a měl jednu ruku. „Protože žena na sgrafitu měla jedno odhalené prso a on jednu ruku, začalo se jí tak říkat,“ doplnil „vypečenou“ příhodu trutnovský malíř.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Eliška Štěpánková, Hynek Šnajdar

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena