Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.04.2018
Přesný čas: 17:51 Svátek: Evženie Zítra: Vojtěch

MEZI UŽIVATELI DROG NA TRUTNOVSKU DOMINUJE PERVITIN, TVRDÍ PREVENTISTÉ

článek vytvořen 06. 02. 2014, přečetlo si ho 3155 lidí

Trutnov - Více uživatelů drog, více vydaných injekčních stříkaček a ve třech ze čtyř případů závislost na pervitinu. Tak se dá stručně shrnout statistika loňského roku, kterou zveřejnili pracovníci Kontaktního centra RIAPS. Podle všeho na to měla vliv i amnestie prezidenta.
V RIAPSu mimo jiné poskytují služby lidem závislým na drogách v rámci našeho okresu. Anonymně. Mají tím pádem přehled o značném počtu uživatelů. „Ve srovnání s rokem 2012 došlo k nárůstu počtu klientů o jednu pětinu. Celkově se jedná o 328 uživatelů návykových látek, z toho třetinu tvoří ženy. Počet vydaných stříkaček, jejichž výměna slouží k minimalizaci rizika přenosu infekčních chorob, stoupl o 35% na 75 tisíc. Primární návykovou látkou je ve třech případech ze čtyř pervitin, dále následuje alkohol, opiáty a kanabinoidy,“ uvedl sociální pracovník centra Ondřej Čalovka.

Podle něj počet problémových uživatelů drog mírně roste nejen u nás, ale v celé republice. „My jsme nárůst pocítili především v souvislosti s lednovou amnestií prezidenta republiky a významná je také blízkost polských hranic,“ upřesnil Čalovka. Polsko totiž slouží výrobcům pervitinu jako dostupný zdroj léků, z nichž se droga vyrábí. Léky tam snadno seženou a převážejí je k nám.RIAPS je známý tím, že umožňuje uživatelům drog výměnu stříkaček, aby se jim vyhýbaly nemoci jako žloutenka. Zároveň se ale snaží pomáhat, pokud lidé mají zájem se závislosti zbavit. Příkladem je příběh klientky Dagmar, která přišla do centra poprvé před třemi lety. Zpočátku jen měnila stříkačky, časem ale navázala vztah s pracovníky centra. „Při rozhovorech s nimi postupně přicházela na to, že užívání drogy jí v mnoha ohledech komplikuje život. Časem dospěla do stadia, kdy se rozhodovala, jak se svým životem naloží dál,“ prohlásila sociální pracovnice centra Olga Trunečková.

Klientka Dagmar se nejprve pokusila vše zvládnout v RIAPSu ambulantně, ale abstinovat nedokázala. Potřebovala intenzivnější péči. „Společně jsme začaly pracovat na nástupu do léčebny. V průběhu roku do léčby nastoupila. Získala tak čas a prostor k řešení obtíží, které ji život na drogách přinesl - vztahy s rodiči, dluhy a zdravotní potíže. I v průběhu léčby s námi udržovala telefonický a písemný kontakt,“ sdělila Trunečková. Dagmar léčbu úspěšně dokončila, odstěhovala se z města, ve kterém drogy užívala, a pokračuje v abstinenci. „V tom ji pomáhá i docházení na doléčování, které je důležitou složkou pomoci po ukončení léčby,“ sdělila Trunečková.

RIAPS nepomáhá jen se zprostředkováním léčby. Klientům pomáhá s vyřízením dokladů, sociálních dávek, hledáním bydlení a práce. „Ti, kteří bydlí na ulici a ve squatech se u nás mohou vysprchovat a vyprat si oblečení. Rodičům, kteří mají obavy, že jejich potomek užívá návykové látky, nabízíme anonymní poradenství,“ řekl Ondřej Čalovka. Rodičů a dalších blízkých osob loni přišlo 22.

Centrum se sídlem Na Nivách provádí i screeningové testování na infekční choroby. „Novinkou je, že od letošního ledna se mohou na HIV, Syfilis a žloutenku typu B a C nechat otestovat nejen uživatelé drog, ale kdokoliv, kdo má podezření na nákazu těmito chorobami. I tato služba je anonymní,“ dodal Ondřej Čalovka. Podrobnější informace jsou k nalezení na webových stránkách Kontaktního centra www.riaps.cz.

(pac, tz-oča)
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena