Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 14:11 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

ŽIVOT JDE DÁL, ŘÍKAJÍ K BOURÁNÍ BUDOV TEXLENU JEDNI, JE TO SMUTNÉ MYSLÍ SI JINÍ

článek vytvořen 05. 02. 2014, přečetlo si ho 3583 lidí

Trutnov - Demolicí budov bývalého závodu Texlen definitivně končí poslední stopa po textilním průmyslu ve městě a okolí. To vyvolává rozmanité reakce. Zatímco mnozí lidé, kteří v tomto závodě dlouhá léta pracovali, cítí nostalgii a někteří také smutek, další se domnívají, že je třeba udělat tlustou čáru za minulostí a jít dál. Otázkou zůstává, co na pozemcích po zbouraných budovách vyroste.

Jedním z těch, kteří cítí lítost nad bouráním objektů bývalého Texlenu, byl trutnovský malíř Miloš Trýzna, který více než sedm let v šedesátých letech řediteloval závodu v Libči. S podnikem Texlen spojil svůj aktivní život. „Je to pro mě, jako pro celoživotního pracovníka Texlenu, velká marnost,“ řekl nedávno Trutnovinkám. Právě článek o bourání objektů Texlenu v Libči vyvolal na sociálních sítích různorodé reakce čtenářů.„Nedělejte z toho takový drama, je to jenom barák,“ nechal se slyšet jeden z čtenářů. Další upozornil, že Texleny byly hodně těžký průmysl, který zdraví pracovníků moc neprospěl. „Moje máma dělala v podobném 30 let a rozhodně neuronila slzu. Budovy libečského Texlenu byly zchátralé již léta a pochybuji, že někdo z těch, kteří si nepřáli bourání, by dali byť jedinou korunu na jejich rekonstrukci. Ty budovy měly těžké uplatnění a život prostě jde dál. Držet z nostalgie takový moloch pro nic, jen aby tam bydleli bezdomovci, je čirý naivismus,“ uvedl v komentáři na You Tube čtenář pod označením videobird.cz.

Podobný názor nám poslal Jan Hušek. „A co ty lidi, kteří tam pracovali za směšné peníze pro Sovětský svaz? A jaké peníze měli, nebo možná ještě mají z té tvrdé práce v důchodu? Veškeré fabriky bolševik zabavil a zneužil. Všichni chválíte dobu bolševika, ale málokdo si uvědomuje, kdy a proč byly ty továrny vybudovány. Uměle vytvořená práce a zásobování skladu, ze kterého nikdo nenakupoval, ať o tom pohovoří pan Trýzna,“ napsal Hušek.Také čtenář Petr Lachtan na facebooku si myslí, že je třeba hledět do budoucna. „Kdyby ve středověku litovali bořit chýše, tak bychom tam žili doteď,“ poznamenal. Opačný názor na stejné síti vyjádřila Iveta Exnerová. „Je to smutné všude. To, co fungovalo kolik generací, je v tahu. Je mi z toho zle, jak padají továrny jedna za druhou,“ vyjádřila svůj názor Exnerová..

Čtenářka Helena Vargová v souvislosti s koncem Texlenu zase napsala, jak v bývalém centru textilu sháněla len. „Nedávno jsme sháněla len v Trutnově. Je z toho nyní nedostatkové zboží. Nakonec jsem ho sehnala na Polské v textilu, zbytkový dovezený z Holandska. A to prosím v bývalém hlavním městě lnu světa. Sranda ale bude, až se třeba fabriky budou jednou vracet jako nyní Baťa z Číny. Akorát, že Baťa už nyní nemůže sehnat kvalifikovanou pracovní sílu.“Ondřej Vašata, zástupce ředitele Muzea Podkrkonoší, nám před časem řekl, že je objektů škoda, i když si je vědom toho, že se vše zachránit nedá. „Ty továrny, například v Libči, byly bohužel zdevastované,“ konstatoval. Nicméně zároveň dodal, že díky textilním továrnám vděčí dnes Trutnov za své nynější bohatství a svou rozlohu.

Čtěte také: BUDE BÝVALÝ TEXLEN REVITALIZOVÁN, NEBO SKONČÍ POD RADLICEMI BULDOZERŮ?

VIZE, KTERÉ ZŮSTALY JEN NA PAPÍŘE (4): TEXLEN SE MOHL ZMĚNIT VE SPOLEČENSKÉ CENTRUM

MARTIN REINDL VYTVOŘIL VLASTNÍ VIZI VYUŽITÍ OBJEKTŮ BÝVALÉ PŘÁDELNY TEXLENU

STROJE SE ZAKOUSLY DO BUDOV TEXLENU A POSÍLAJÍ JE K ZEMI, ZAČALA DEMOLICE

TEXLENŮM, SYMBOLŮM A KDYSI CHLOUBĚ TEXTILNÍHO PRŮMYSLU, ZVONÍ HRANA

NAŠI PŘEDKOVÉ SE OBRACEJÍ V HROBECH, ZNĚLO NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH K BOURÁNÍ BUDOV BÝVALÉHO TEXLENU

VZOROVÝ ZÁVOD TEXLENU V LIBČI JE V TROSKÁCH. CHCE SE MI BREČET, ŘÍKÁ NĚKDEJŠÍ ŘEDITEL MILOŠ TRÝZNA


Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, archiv Muzea Podkrkonoší

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena