Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.12.2022
Přesný čas: 04:35 Svátek: Iva Zítra: Blanka

KDO SI LETOS TROUFNE NA START KRKONOŠSKÉ 70 V BĚHU NA LYŽÍCH?

článek vytvořen 29. 01. 2014, přečetlo si ho 1698 lidí

Trutnov - Jeden z nejstarších závodů v Evropě s názvem Krkonošská 70 Kooperativy odstartuje svůj 59. ročník v sobotu 1. března opět ve Špindlerově Mlýně v areálu Sv. Petr. Bude to potřetí v historii, kdy K70 je součástí seriálu Stopa pro život, v němž se jedná o spojení s dalšími dvěma běžeckými závody - Karlova běhu České spořitelny v Krušných horách a Šumavského skimaratonu Kooperativy.
„Spojení tradičního závodu hlídek se seriálem závodů jednotlivců vyplynulo z potřeby inovovat závod pro širokou veřejnost a pokusit se vrátit tomuto závodu jeho lesk a především masovost. Již třetím rokem tato spolupráce funguje a věříme, že se vše pohnulo správným směrem,“ říká za organizátory Radek Horák z Loko Trutnov.Na závod se můžete přihlásit jako vždy v pětičlenných hlídkách a již potřetí v řadě i jako jednotlivec. Startovat tedy může opravdu každý. Co všechno vás na Krkonošské 70 Kooperativy čeká? Chybět nebudou opět velkokapacitní vyhřívané stany, teplé stravování v ceně startovného, občerstvovací stanice s energetickými nápoji, tyčkami a gely Nutrend, převlékárna a bezpečná úschovna lyží, a také prodejní a doprovodné akce.

Především se ale můžete těšit na zážitek z nejstaršího hřebenového závodu v Krkonoších. Na ten se již 59 let schází sportovci, aby změřili své síly nejen s nástrahami hor a jejich nevyzpytatelným počasím, ale především sami se sebou. Spolu s tím si zúčastněné hlídky prověří i sílu i týmového ducha, který je v pětičlenné skupině základním stavebním kamenem. Každý rok se Krkonošské 70 účastní okolo 1000 závodníků rozdělených do hlídek. Někteří pojmou K70 jako závod, jiní jako turistický pochod s pohodovým tempem.Všechny, ale spojuje stejný cíl: ujet ve stanoveném časovém limitu předepsanou trať. Jen považme, že rozdíl mezi nejrychlejším a nejpomalejším týmem činí někdy i bezmála 5 hodin. Záměrně zde nepíšeme nejlepší či nejhorší, neboť každý účastník si zaslouží veliké uznání. S velkou pokorou však skládáme poklonu těm nejlepším.

Na 70 km trať se vydávají pouze pětičlenné mužské nebo smíšené hlídky. Poslední tři roky měla K70 opravdu štěstí na počasí, a tak si účastníci mohli vychutnat nezapomenutelné výhledy na Sněžku či Obří důl. Vše se ovšem může změnit během chvíle. Hřebenová túra ve větru, mlze či hustém sněžení je opravdu nebezpečná, a proto organizátoři zatím volí variantu na nejdelší trati v hlídkách. Trasy na 50 a 25 km si pak mohou vyzkoušet vedle hlídek i jednotlivci. Trať se každým rokem pečlivě značí a nebezpečné či nepřehledné úseky dozorují pořadatelé. Účastníci Krkonošské 70 projíždí třemi velkými SKI areály a to Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou a Černá hora. Garanty celé akce jsou Královéhradecký kraj a město Trutnov.Pokud se chcete zúčastnit, ať již jako hlídka či jednotlivec, určitě se včas zaregistrujte. Registraci a další informace najdete na stránkách www.lokotrutnov.cz..

Historie Krkonošské 70

Připomeňme si, že vše začalo v roce 1955 pod záštitou TJ Sokol Bílá Třemešná, kdy se konal první ročník dálkového běhu pod názvem „Po hřebenech Krkonoš“. V roce 1987 přebrala záštitu nad tímto závodem po ÚV ČSTV a TJ RH Hradec Králové jedna z největších TJ ve Východočeském kraji a to TJLoko Trutnov. Tehdy dostal závod název „Krkonošská sedmdesátka“ - memoriál doc. dr. Miroslava Hlaváčka.

K70 navazovala v té době na tradici závodu „Po hřebenech Krkonoš“, lyžařského veřejného závodu desetičlenných hlídek mužů a pětičlenných hlídek žen. Přejmenovaný závod se jel částečně po nové trase, ale tradice závodu z roku 1955 zůstala zachována. Těchto závodů se účastnilo okolo 3 000 závodníků všech věkových kategorií.V dosavadní historii závodu se na trať postavilo již neuvěřitelných 100 000 závodníků. Prapředkem byl i legendární závod z 24. března 1913 „VII. Mezinárodní lyžecký distanční závod na 50 km o věčně putovní cenu Českého zemského svazu ku povznesení návštěvy cizinců v království českém", který se tragicky a nesmazatelně zapsal do historie českého běžeckého lyžování smrtí Hanče a Vrbaty.


FOTOGALERIE

(bog, rho)
Trutnovinky.cz
Foto: archiv K70

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena