Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 06:44 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

MONITORUJEME FIRMY, ABYCHOM ZÍSKALI PRACOVNÍ MÍSTA, ŘÍKÁ ŠÉF ÚŘADU PRÁCE

článek vytvořen 26. 01. 2014, přečetlo si ho 2704 lidí

Trutnov - Třiadvacet let strávil u policie. Pak se rozhodl skončit a vlastně nevěděl, co bude dělat. Václav Staněk (46), který vystudoval elektrotechnickou školu, pedagogiku a psychologii a nástavbu na právnické fakultě, se 1. července minulého roku stal ředitelem Úřadu práce v Trutnově. Jeho hlavním cílem je „zkrotit“ nezaměstnanost. „Nebude to jednoduché, je to dlouhodobý proces,“ připouští.
Pane řediteli, v okrese Trutnov je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v Hradeckém kraji. Jak si to vysvětlujete, co je příčinou?
Hodně o tom celou dobu, co jsem ve funkci ředitele, přemýšlím. Proti loňskému roku jsme o dvě procenta nahoře. Je to samozřejmě způsobené i změnou tohoto regionu. V posledních dvaceti letech vyrůstáme v jiném prostředí, než jsme byli zvyklí. Předtím se tady úspěšně rozvíjel textilní průmysl, který zaměstnával stovky lidí. Pak přišel zlom, textilní průmysl byl utlumen a později skončil úplně. To se muselo někde odrazit. Je tady sice elektrotechnický a strojírenský průmysl, který ale nezaměstnává tolik lidí jako kdysi textilky.Existuje nějaký lék, který by tento nepříznivý trend změnil?
Poslední měsíce, kdy jsem naskočil do rozjetého vlaku, se zvedá podpora zaměstnanosti a zaměstnavatelů, získávání nových míst. Snažíme se být jako úřad práce být viděn více než doposud. Zřídili jsme skupinu, která se věnuje monitoringu zaměstnavatelů, jejich trendům a vývoji. Našim cílem je být každý den ve styku s personálními odděleními firem kvůli vytváření nových pracovních míst. Musíme být komunikativní a aktivní, abychom ty místa měli. Za poslední dva měsíce se Trutnovsko pomalu mění. Je to ale dlouhodobější proces. Naše monitorovací skupina je firmami velmi dobře hodnocená. Firmy totiž oceňují, že se zajímáme o situaci u nich nejen dnes, ale i z pohledu do budoucnosti.

Jaké jsou na Trutnovsku pracovní příležitosti, o jaké profese je v okrese mezi firmami největší a naopak malý zájem?
Velmi malé uplatnění je v trutnovském okrese o humanitní profese. Naopak velký zájem je o elektro obory, ve strojírenství je zájem o profese kovoobráběč, brusič, soustružník. Jsme v těchto oborech schopni lidi, kteří mají nějaký základ, rekvalifikovat například na CNC stroje. Platy v těchto oborech jsou nad průměrem.

Hlásí vám firmy, o které profese mají zájem?
Portál volných míst našeho úřadu je pravidelně aktualizován. Skupina monitoringu je v terénu a řadu volných míst přiveze. Některé firmy hlásí samy, že mají volná místa a chtějí je obsadit. Za měsíc prosinec jsme zaznamenali nárůst o 100 volných pracovních míst. S více než 500 volnými pracovními místy jsme devátí v republice. Pochopitelně nám záleží na tom, abychom měli zpětnou vazbu od zaměstnavatele, zda nový pracovník splňuje požadavky, dobře se uchytil a podobně.

Máte informace, že některé firmy budou přijímat větší počet zaměstnanců nebo, že se někde bude masověji propouštět?
Z tří set firem jsou tak tři firmy, které avizují propouštění. Není to ale nijak dramatické, nepůjde o větší počet zaměstnanců. Masové propouštění nepředpokládáme. Řada firem naopak v letošním roce plánuje přijímat nové pracovníky.

Jaké jsou možnosti rekvalifikací, je o ně zájem?
Provádíme velké množství rekvalifikací ze všech možných oborů. Máme nasmlouvané firmy, které rekvalifikace provádějí. Je to způsob vzdělávání a zvyšuje to šance na uplatnění na trhu práce. Zájem o rekvalifikace mezi lidmi poměrně je. Je to ale na každém, aby vyvíjel aktivitu a snažil se.

V evidenci máte dlouhodobě nezaměstnané, to je více než rok. Co je to za skupinu lidí?
Je otázkou, proč ten člověk je tak dlouho v evidenci. Někomu se pracovat nechce, někdo nemá motivaci. Ty důvody se liší. Lidí, kteří jsou dlouhodobě v naší evidenci, je ale málo.

V roce 2012 se změnil systém výplat sociálních dávek, což provázelo problémy. Teď se to zase vrací do původních kolejí. Jak se s tím trutnovský úřad práce vyrovnává, jaké jsou s tím potíže?
Děláme maximum proto, aby se všechno stihlo. Najelo se sice na staronový systém, ale většina dávek byla vyplacena z nově zavedeného systému roku 2012.Jakou to má logiku zavést před časem s velkými obtížemi nový systém a pak se najednou vrátit k tomu původnímu?
To v současné době nelze vůbec komentovat. Stěžuje to práci v tom, že musíme některá data překontrolovat a případně doplnit. Ten původní systém je daleko rychlejší, než ten stávající. Do budoucna by to mělo být v pořádku. Uvidíme.

Setkali jste se s tím, že by žadatelé dávek nějak atakovali vaše úředníky?
Stávalo se to. V tom množství se vždycky někdo takový najde zvláště, když stoupá nervozita.

Jsou na takové případy úředníci připraveni?
Jsou připravovaní prostřednictvím psychologických školení. Na výplatách sociálních dávek je však malé množství pracovníků, kteří jsou přetížení. Z toho plyne nervozita, vyčerpanost a podobně. Pak tedy občas k něčemu nepříjemnému dojde. Nedá se tomu úplně zamezit. Snažíme se klienta vždy uklidnit.

Spolupracujete v případě excesů s městskou policií?
Nechceme zvyšovat napětí tím, že jsou v prostorách úřadu práce hlídky městské policie. Jezdí k nám namátkově tak, aby si toho klienti ani nevšimli. Kdyby k něčemu vážnějšímu došlo, tak jsou připraveni zasáhnout. Snažíme se ale věci řešit vlastními silami.

Jste ředitele ÚP poměrně krátkou dobu. Mohl byste zhodnotit vaše dosavadní angažmá, co jste musel za tu dobu vykonat?
Byl jsem policista a za tu krátkou dobu tady jsem se musel naučit spoustu nových věcí. Naštěstí mě nová práce nadchla. Neupřednostňuji zaměstnanost před sociálními věcmi, ale vnímám to jako celek. Nejsem příznivcem toho, abych všechno dosavadní jako nový ředitel měnil. Samozřejmě ke změnám došlo, ale navázal jsem na to dobré z předchozí doby. Rozdělili jsme ale oddělení zaměstnanosti na dvě části. Jedna přijímá nové uchazeče a vyplácí podporu, druhá zprostředkovává zaměstnání. Novinkou je monitoring volných pracovních míst ve firmách, jak už jsem zmínil.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena