Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 17:16 Svátek: Igor Zítra: Olivie

O VĚKU PSŮ TO NENÍ. TRÉNOVALI JSME MÁLO, ŘÍKÁ BRONZOVÝ MUSHER Z ODYSSEY

článek vytvořen 25. 01. 2014, přečetlo si ho 1977 lidí

Trutnov - Vlastně ani pořádně neměl kde trénovat. V Krkonoších bylo sněhu málo. Přesto Radek Havrda, věrný nátuře dobrodruha a bojovníka, dojel náročný alpský závod psích spřežení La Grande Odyssée jako třetí. „S takovým výsledkem jsme moc spokojený. Navíc jsme určitě neměli, náš trénink za moc nestál,“ řekl Havrda v rozhovoru.
Byl rozdíl v přípravě způsobený pouze v tom, kdo trénoval na sněhu?
Když jsem se bavil s Francouzem Remy Costem, který nakonec dojel Odysseu jako druhý, tak on bydlí tady v tisíci metrech, měl tu dost sněhu pro trénink a taky měl neskutečnou podporu a další zajištění. Najímá si odborníky, ti mu říkají, co má přesně dělat. Vítěz Odyssey Jean-Philippe Pontier se zase přestěhoval kvůli tréninku do Norska a taky tam přípravě věnoval strašně moc.Mluvíte o tréninku přípravě psů. Ale jaká byla ta vaše, osobní fyzička?
No, bohužel, jsem předsevzetí na sobě zamakat moc nesplnil. Navíc jsem těsně před závodem spadl při tréninku a zranil si rameno, takže moc natrénováno jsem opravdu neměl. O to víc mě překvapilo, že jsem vyhrál trofej pro nejlepšího vrchaře. Třeba Remy je bývalý vrcholový cyklista, Pontier je taky bývalý špičkový sportovec. Oni do kopců běhali, přišlo mi, že musí být lepší než já.

Když to porovnáte s loňskými ročníky, lišil se letošní ročník Odyssey něčím?
Řekl bych, že to bylo asi tak stejné. Bál jsem se, že trasy budou zmrzlé a ledovaté, ale celkem to šlo. Spíš to bylo o tom, že sněhu bylo málo, ale nebyl to naštěstí led. Například předposlední den jsme jeli ranní etapu, místy dokonce po štěrku a zničili jsme tam úplně lyže na saních. Ale nebylo to ledovaté, což bývá nebezpečné. Letos to nebezpečné nebylo, ale hodně náročné.Jak se vám vyplatilo omlazení smečky? Prospělo to?
Ze skupiny mladých psů do dvou let tady byla jen jedna fena poprvé. Jinak jsem tu většinou měl pejsky, kteří běhali už druhou sezónu. Měl jsem tu kromě lídrů ještě další tři, kteří ve svých třech letech běželi Odysseu už podruhé, takže to nebylo nejhorší. Myslím, že věk ale neměl na výsledek takový vliv, spíš ten chybějící trénink. Dost mým psům tzv. odešly tlapy, ztvrdly jim svaly a šlachy, nebyli schopní cválat. Ke konci jsem proto musel některé vyřazovat ze smečky, protože měli namožené přední tlapy a zbylo mi jen devět zdravých psů, s kterými jsme ale zdárně absolvovali tři nejtěžší etapy, které se jely na konci.

Měl jste i letos krize?
Určitě, jako každý rok. Někdy jsme se bál, že dojedeme nanejvýš čtvrtí, jindy jsem měl strach, že nedojedeme vůbec. Byla to skoro beznaděj. Člověk toho má plné zuby, je strašně unavený a chvílemi s tím strašně bojuje. A v závěru to najednou bylo naopak. Na poslední tři běhy se psi neuvěřitelně zvedli, běželi doslova zázračně. Byl jsem s nimi moc spokojený.FOTOGALERIE ZE ZÁVODU ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: LGO

čtěte také: HAVRDA ZAČAL ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ V ALPÁCH FAMÓZNĚ. PRVNÍ ETAPU VYHRÁL

                     DEŠTIVOU ETAPU DOJEL RADEK HAVRDA DRUHÝ, PROMOČENÝ SKRZ NA SKRZ
            MUSHER HAVRDA SE DRŽÍ NA DRUHÉ PŘÍČCE, O "BEDNU" BOJUJE SE TŘEMI FRANCOUZI
          RADEK HAVRDA DOJEL V DALŠÍ ETAPĚ TŘETÍ, ALE ZTRÁTU NA LÍDRA O DVĚ MINUTY STÁHL
            FRANCOUZI V ETAPĚ S BIVAKEM POD ŠIRÝM NEBEM PŘIDALI, HAVRDA ZTRATIL
           HAVRDOVO PSÍ SPŘEŽENÍ SE PŘED POSLEDNÍ ETAPOU PROPADLO NA TŘETÍ PŘÍČKU
.
HAVRDA DOJEL ALPSKOU ODYSSEU TŘETÍ. BYL NEJRYCHLEJŠÍ V KOPCÍCH, NAVÍC DOSTAL CENU FAIR PLAY

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena