Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.02.2019
Přesný čas: 04:05 Svátek: Svatopluk Zítra: Matěj

MALÍŘ DVORSKÝ V BODĚ „U“ DIVÁKY NASYTIL KOŠATOU VÝTVARNOU POTRAVOU

článek vytvořen 25. 01. 2014, přečetlo si ho 3026 lidí

Trutnov - Patrně jedna z tematicky a technicky nejpestřejších výstav, jakou kdy Galerie Julie W. Mezerové v Úpici zažila. Tak by se dala charakterizovat výstava držitele Kulturní ceny města Trutnova, učitele, básníka a malíře Jaroslava Dvorského, kterou autor nazval Pouť do bodu „U“ a která byla včera zahájena vernisáží. Návštěvníkovi naservíroval skutečně košatou malířskou podívanou.


Celá expozice je rozdělena formou jakéhosi puzzle do pěti celků. Vše začíná v přízemí barokního objektu, kde se výtvarník po svém vyrovnává s nadreálným obdobím, které se ho v určitém období jeho tvorby dotklo. Nejde jen o malířské vyjádření, ale umělec se ponořil - možná nevědomě - až do konceptuálních vod, které jsou dnes v současném českém umění tak populární. Tím zřejmě trochu předběhl dobu. Výsledkem jsou velcí hmotní draci, na dálku z Úpice spříznění s trutnovskou mytologií.

Stěny schodiště do prvního patra reflektují jeho tvorbu básnickou. Visí na nich, schod co schod třířádkové vzkazy po stranách opatřených lupami. „Jsou tu pro ty, pro něž jsou písmenka básní příliš malá,“ řekla kurátorka výstavy Jana Nešněrová. Atmosféra exprese na návštěvníka dýchne ve všech místnostech prvního patra, kde Dvorský své abstraktní dílo představuje a doplňuje ho různými objekty. Tematicky lze zde nalézt odkazy na antické báje, na Máchovské ohlédnutí za otázkami začátku a konce, za zemí, která je kolébkou i hrobem i tématy souvisejícími s vírou, vznikem i zánikem.



Součástí právě tohoto celku je také bílým paravánem skrytý prostor jakési tajemné „zpovědnice“ s dominujícím expresivně barevným křížem. Pestrou a žánrově rozmanitou tvorbu Dvorského je možné označit za vydáním se na cestu po vlastních stopách. Jeho souborná výstava, další po mnoha letech, je výpovědí člověka, jenž se formou výrazné malby a kresby stále zamýšlí nad existencí a konáním v prostoru, který nám byl propůjčen. O tom svědčí zpověď majitele pěti umělcových obrazů Karla Řeháka, který je na výstavu zapůjčil.



„U Jaroslava Dvorského mě vždy fascinovala osobitost jeho malířské invence. Nemusím číst ani podpis díla a vím, že je to Dvorský. Nejlépe znám jeho obrazy, které vlastním a které jsou mi nejbližší,“ prozradil malířův přítel a majitel triptychu, Piety a obrazu vytvořeného technikou enkaustiky, při níž se užívá barviv třených se zvlášť připraveným voskem. Tímto dílem Dvorský proniknul do hloubky části vesmíru i jeho materiálního jádra. „Triptych dokonale zachycuje to, co já stále promýšlím, tedy vztah člověk a historie, člověka a umění, člověka a smrti. Další obraz s motivem piety je stvořen z hlediska současného postmoderního výtvarného umění,“ uvedl Řehák.

Dvorský, jehož výstava v Úpici potrvá do 28. února, není v tomto městě umělecky poprvé. „Je to pro mě návrat do bodu „U“, který jsem si mohl před lety ohmatat se studenty gymnázia při kolekci s titulem Člověk a strom a taky, kdy v Úpici byla moje první retrospektivní výstava. Je to návrat na místo činu a výš ve smyslu toho, jakou cestu moje tvorba urazila od doby, kdy jsem tady byl naposled,“ svěřil se autor, pro nějž je podle jeho slov čest „vystavovat kousíček od expozice rodiny Čapkových a v prostorách, kde je doma Julie Winterová - Mezerová, znovu po zásluze doceněná malířka.“



FOTOGALERIE ZDE


Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena