Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.10.2021
Přesný čas: 23:41 Svátek: Brigita Zítra: Sabina

O ZÁPISY DO ŠKOL BYL VELKÝ ZÁJEM. MOHOU ZA TO HUSÁKOVY DĚTI

článek vytvořen 23. 01. 2014, přečetlo si ho 2657 lidí

Trutnov - Podle statistik se před šesti lety v Česku narodilo nejvíc dětí za poslední roky. U zápisů do prvních tříd to bylo znát. Přišlo zase o trochu víc chlapců a dívek než rok předtím. Bylo to ale zřejmě naposledy. Populačně silné ročníky (děti tzv. Husákových dětí) končí, jejich počty začnou postupně slábnout.
Podle předpokladů byl minulý týden o zápisy v Trutnově velký zájem. Například v Základní škole kpt. Jaroše (dříve U letadla) už druhý rok po sobě otevřou místo dvou prvních tříd hned tři. „Nastoupit by k nám mělo 69 prvňáků, což je zhruba stejně jako loni. Máme třídy zhruba po dvaadvaceti žácích, takže počítáme se třemi třídami,“ hlásil školy Jiří Paták. Škola přitom nepatří mezi největší. „Budeme muset sice přebudovat nějakou místnost, abychom se vešli, ale to jsou mnohem příjemnější starosti, než kdyby dětí bylo málo,“ zdůraznil.

 

V největší trutnovské škole v Komenského ulici byl zájem u zápisů tak obrovský, že už nyní je jasné, že se všechny děti nedostanou. „Přišlo jich asi 140. To je o deset víc než loni. I přes kritéria, která při zápisech máme, byl o naší školu tradičně velký zájem. To by znamenalo minimálně tři první třídy plus jednu vyrovnávací. Nedokážeme ale asi vyhovět všem, máme omezenou kapacitu,“ přiznal zástupce ředitele Martin Fiala. Škola zřejmě některé žadatele odmítne.

Naopak v Náchodské ulici v Poříčí přišlo méně adeptů než loni. „Máme 26 dětí u zápisu, což je o pět dětí méně proti předchozímu roku,“ uvedl ředitel Zdeněk Švarc. Loni přitom škola otevírala dvě první třídy, letos zatím vše nasvědčuje jedné třídě.

Podle trutnovského místostarosty Tomáše Hendrycha bude ve školních lavicích míst dost. „Kapacita je taková, že se určitě všechny děti dostanou. Maximálně se může stát, že se někdo nedostane do konkrétní školy, kterou si vybral,“ ujistil. Podle něj letos šly k zápisům za poslední roky rekordní počty dětí. „Horší situace nastane za čtyři roky, až počty dětí začnou klesat,“ naznačil Hendrych.

Jako úplně poslední zapisuje děti do prvních tříd Základní škola Mládežnická na Zelené louce, a to dnes a zítra.


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena