Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.11.2018
Přesný čas: 09:26 Svátek: Albert Zítra: Cecílie

HAVRDA DOJEL ALPSKOU ODYSSEU TŘETÍ. BYL NEJRYCHLEJŠÍ V KOPCÍCH, NAVÍC DOSTAL CENU FAIR PLAY

článek vytvořen 22. 01. 2014, přečetlo si ho 2585 lidí

Trutnov, Val Cenis Lanslebourg - Tak to nakonec dopadlo! Musher Radek Havrda v závěrečné etapě alpského závodu psích spřežení La Grande Odyssée dojel třetí a uhájil tak v celkovém pořadí bronzovou příčku. „Je to hlavně zásluha psů, poslední dva dny běželi výborně,“ chválil čtyřicetiletý dobrodruh z Vlčic u Trutnova. Závod vyhrál Francouz Jean-Philippe Pontier.

Radek Havrda na stupních vítězů (zcela vlevo)

Do závěrečné savojské etapy (i s nočním bivakem trvala dva dny) nastupoval Havrda s obavami, že ho dotírající Daniel Juillaguet předjede. Bylo tomu ale přesně naopak. Český závodník mu se svojí devítičlennou smečkou dokonce o dvě minuty ujel a stupně vítězů si v klidu pohlídal. „Psi běželi výborně. Evidentně byli v pohodě, makali, prostě jim to sedlo. Daniel to evidentně asi někde přepísk, takže mu psi v závěru moc nešli, ani on sám už možná nemohl,“ naznačil.

Přestože už Odysseu v předchozích letech dvakrát vyhrál a jednou dojel druhý, třetího místa si velmi váží. „Je to skvělý úspěch. Cennější je o to víc, že jsme doma měli bídné tréninkové možnosti, nedostatek sněhu nám prakticky znemožnil se ideálně připravit. Proti tomu vítěz Pontier nebo druhý Rémy měli vynikající tréninkové podmínky, navíc mají skvělou podporu finanční i v dalším zázemí,“ zdůraznil Radek Havrda.

Zatímco největší rivalové mají například tréninkové plány sestavené odborníky a veterináři, český musher jde do tréninků i závodu spíš srdcem a s mimořádně vyvinutým citem pro taktiku. Navíc je proslulý mimořádně dobrými vztahy ke svým psům. „Pontier si ale vítězství zasloužil. Věnoval přípravě a tréninku strašně moc, prvenství mu přeju,“ pronesl Havrda. 


 

Domů si ale kromě bronzové plakety přiveze ještě dvě mimořádné trofeje - pohár pro nejlepšího vrchaře a cenu fair play. „Organizátoři na některých svazích měřili, komu to jede nejrychleji do kopce. Trochu mě to naše vítězství překvapilo, měl jsem za to, že tam jsou lepší. Je to skoro jako malý zázrak, že já jsme vrchařem závodu,“ smál se.

O druhé odměně se mu moc hovořit nechtělo. Skromně ale přiznal, že během závodu dokázal i přes souboje na trati podat pomocnou ruku. „Martinu Bílému ujelo spřežení. Já dokázal na sjezdovce při cestě dolů zakotvit svoje spřežení a ještě skočit na jeho spřežení, během sto metrů zastavit, zakotvit, vrátit se na svoje a pokračovat,“ popsal dramatickou situaci.

V jiný soutěžní den zase pomohl jednomu z hlavních organizátorů, který objížděl trať na skútru. „Manažer se asi padesát metrů přede mnou najednou zřítil asi deset metrů ze srázů i se ženou, kterou vezl. Seskočil jsem ze saní, zakotvil a vyprostil ho, protože ho skútr zavalil,“ dodal Radek Havrda.Oficiální výsledky 8. etapy: 
1. Jean-Philippe Pontier (Francie) čas 9:24:58 hod. 
2. Rémy Coste (Francie)          - ztráta 3:01 min. 
3. Radek Havrda (Česká republika)      - 13:08 min. 
4. Daniel Juillaguet (Francie)         - 15:17 min.
5. Olivier Perroy (Francie)            - 55:33 min.

Konečné pořadí: 
1. Jean-Philippe Pontier (Francie) čas 40:32:01 hod.
2. Remy Coste (Francie)           - ztráta 51:27 min. 
3. RADEK HAVRDA (Česká republika) - 1:19:46 hod.
4. Daniel Juillaguet (Francie)    - 1:37:31 hod.
5. Martin Bílý (Česká republika)  - 5:49:57 hod.
6. Olivier Perroy (Francie)       - 6:23:51 hod.
 FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: LGO

čtěte také: HAVRDA ZAČAL ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ V ALPÁCH FAMÓZNĚ. PRVNÍ ETAPU VYHRÁL

                     DEŠTIVOU ETAPU DOJEL RADEK HAVRDA DRUHÝ, PROMOČENÝ SKRZ NA SKRZ
            MUSHER HAVRDA SE DRŽÍ NA DRUHÉ PŘÍČCE, O "BEDNU" BOJUJE SE TŘEMI FRANCOUZI
          RADEK HAVRDA DOJEL V DALŠÍ ETAPĚ TŘETÍ, ALE ZTRÁTU NA LÍDRA O DVĚ MINUTY STÁHL
            FRANCOUZI V ETAPĚ S BIVAKEM POD ŠIRÝM NEBEM PŘIDALI, HAVRDA ZTRATIL
           HAVRDOVO PSÍ SPŘEŽENÍ SE PŘED POSLEDNÍ ETAPOU PROPADLO NA TŘETÍ PŘÍČKU

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena