Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 06:13 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

LONI BYLY EKONOMICKÉ VYHLÍDKY ŠPATNÉ, ALE TEĎ TO VYPADÁ DOBŘE, ŘÍKÁ ADAMEC

článek vytvořen 22. 01. 2014, přečetlo si ho 3758 lidí

Trutnov - Loňské hospodaření města, provizorní finanční rozvaha na úvod letoška, příprava nového rozpočtu a ekonomický výhled na čtyři roky dopředu. To byla hlavní témata rozhovoru, který Trutnovinkám poskytl starosta města Ivan Adamec.
Přestože jste byl na začátku minulého roku při sestavování rozpočtu města pesimista, nakonec to vypadá, že jste dopadli s hospodařením velmi dobře. Je to tak?
Ještě bych netvrdil, že velice dobře. Počkejme, až jak přesně dopadne výsledek celého hospodaření. Ale když jsem to hodnotil z hlediska dosavadního výběru daní, tak to opravdu vypadá dobře. Stát daně asi skutečně vybere, i když data z počátku nebyla příznivá. Ale je to rok 2013. Uvidíme, jaké to bude v roce 2014.

Pro nový rok má Trutnov zatím rozpočtové provizorium. Proč nemá hned „ostrý“ rozpočet?
Mít počátkem roku provizorium má své výhody. Potřebujeme například čas pro získání kvalitních informací o budoucích příjmech. Až teprve nyní se rýsuje skutečný stav daňových příjmů, které tvoří základní část příjmové stránky rozpočtu města. V minulosti jsme to udělali mnohokrát a osvědčilo se to. Jen pro vysvětlení: provizorium obsahuje hlavně mandatorní výdaje, zajištění základního provozu města a organizací, které jsou na rozpočet města napojené.Kdy předložíte zastupitelům skutečný rozpočet?
Při veřejném jednání, která bude ve druhé půlce února. Měl by být sestavený zodpovědně, tedy mírně přebytkový, jako v předchozích letech. Ostrý rozpočet už bude řešit i investice a rozsáhlejší výdaje. A bude zajišťovat stabilitu veřejných financí.

Jaký odhadujete ekonomický vývoj pro příští rok?
Víte, v Česku byla určitá představa, že Německo po vyhodnocení třetího čtvrtletí bude ekonomicky růst a ukázalo se, že to není pravda. Ano, jsme ekonomicky na Německo navázáni, ale naše ekonomika ho opisuje s několikaměsíčním zpožděním. Takže mám obavu, že rok 2014 nezačne příliš optimisticky. Vypadá to, že se zatím nepodaří nastartovat ekonomický růst. A od něj se odvíjí výběr daní, to jsou spojené nádoby. A protože města vlastně dýchají se státním rozpočtem, musíme být opatrní a konzervativní. Pokud se jedná o další roky, tak to je už doslova věštění z křišťálové koule.

Říkáte věštění, ale přitom jste nedávno schválili jakýsi ekonomický výhled města na další čtyři roky…
Ano, jsou to ale spíš jakési mantinely, jak by se hospodaření města mohlo v příštích letech pohybovat. Ne něco konkrétnějšího.

Když mluvíte o hospodaření, stále opakujete, že je na místě opatrnost. Jak je to s investicemi?
Nejprve bych upozornil, že co jsme v roce 2013 chtěli udělat, to se podařilo naplnit. Dokonce bych řekl, že o trochu víc, než jsme původně předpokládali. Udělalo se i několik věcí, které byly takříkajíc pod čarou. Jinak je jasné, že nikdy nebude dost peněz na všechny investice. Vždycky bude potřeba někde opravit nějaký chodník nebo silnic. Lidé se často dívají na město zjednodušeným pohledem z okna svého bytu, na chodník před svým domem nebo na silnici ve své ulici. Nikdy ale nebude celé město naráz vypadat, jak když si přinesete nové zboží z obchodu. Ano, investice jsou potřeba, musíme ale uvažovat reálně jen o tom, na co máme. Také bych si představoval větší investice. Některé jsou navíc navázány na evropský dotační systém. My preferujeme, vyjma havarijních stavů, investice s dotacemi. Důležité je, být na ně připraven, a to my jsme. Nikdy nevíte, co, kde získáte za dotaci.

Co tedy máte v plánu?
Máme připravenou řadu investic - základem je městská infrastruktura, včetně škol, školek a sportovišť. Připravenou máme i rekonstrukci plaveckého bazénu nebo zimního stadionu. Ale věc, která by se opravdu měla udělat už v roce 2014 je modernizace úpravny vody v Temné Dole. Má stát asi sto milionů korun, ale nás by to stálo díky získané evropské dotaci jen dvacet milionů. Byla by velká hloupost v době, kdy jsme sehnali jednu z posledních velkých a mimořádně výhodných evropských dotací, kdybychom to nerealizovali. V této době už se nám třeba nikdy nepovede udělat stomilionovou investici, na kterou nám stačí z našich peněz pouhých dvacet milionů.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena