Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 17:20 Svátek: Igor Zítra: Olivie

HAVRDOVO PSÍ SPŘEŽENÍ SE PŘED POSLEDNÍ ETAPOU PROPADLO NA TŘETÍ PŘÍČKU

článek vytvořen 20. 01. 2014, přečetlo si ho 1811 lidí

Trutnov, Bessans - Slavný závod psích spřežení La Grande Odyssée v savojských Alpách se chýlí k závěru. Před poslední etapou se český musher Radek Havrda z Vlčic o jednu příčku propadl. Z druhého místa klesl na třetí, o které navíc bude muset ještě tvrdě bojovat s dalším dotírajícím protivníkem.
Pondělní etapa patřila mezi ty nejnáročnější. Na 86 kilometrů dlouhé trati se Havrda se svojí smečkou spíš trápil. „Zapřáhnul jsem jen devět psů, jednoho jsem navíc během cesty musel naložit do saní, protože už to rychlostně nezvládal. Takže jsem dojel jen s osmi psy,“ hlásil.

Ani trasa nebyla tak pestrá jako v předchozích dnech. „Nejelo se odněkud někam, ale bylo to jak na okruhu. Několikrát jsme se vraceli a pak znovu vyjížděli, což psí psychice moc nepřidá. Nemají takovou motivaci běžet někam, kde už jednou byli,“ vysvětlil čtyřicetiletý dobrodruh z Vlčic u Trutnova. Vyčerpávající byl i hromadný start etapy, což je pro diváky atraktivní záležitost, ale pro psy silně adrenalinová. „Udržet je na uzdě je těžké. Všichni chtějí strašně moc rychle a co nejvíc dopředu,“ upozornil Radek Havrda.Do cíle dojel třetí za dvěma Francouzi - suverénním lídrem Pontierem a druhým Coste. Právě ten ho na druhé příčce po pěti etapách vystřídal. „Myslel jsem, že mě dnes předjede i Juillaguet. Jeho psy vypadají dobře, není na nich znát únava. Ale asi měl taky nějaké problémy, tak zatím zůstal za námi,“ řekl Havrda. Má na něj náskok patnácti minut, což je velmi málo pro závěrečnou etapu, rozdělenou nočním bivakem do dvou dnů. „Zkusíme zabojovat, máme ještě o co. Ale zase s rozumem, abychom někde nezkolabovali,“ varoval.

Stále totiž podle vlastních slov se svojí smečkou doplácí na mizerné tréninkové podmínky. „V Krkonoších bylo málo sněhu, takže jsme netrénovali tak, jak bylo potřeba. Teď se ukazuje, že náš trénink absolutně neměl parametry pro tento závod. Pro psy je to velmi náročné,“ dodal Radek Havrda. Konec závodu je naplánován na středeční podvečer.

Výsledky 7. etapy:
1. Jean-Philippe Pontier (Francie) čas 4:38:29 hod.
2. Remy Coste (Francie)           - 1:26 min.
3. RADEK HAVRDA (Česko)           - 26:24 min.
4. Daniel Juillaguet (Francie)    - 28:29 min
.   

Celkové pořadí po sedmi etapách:
1. Jean-Philippe Pontier (Francie) čas 31:07:03 hod.
2. Remy Coste (Francie)           - ztráta 48:26 min.
3. RADEK HAVRDA (Česká republika) - 1:06:24 hod.
4. Daniel Juillaguet (Francie)    - 1:22:14 hod. FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: LGO

čtěte také: HAVRDA ZAČAL ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ V ALPÁCH FAMÓZNĚ. PRVNÍ ETAPU VYHRÁL

                     DEŠTIVOU ETAPU DOJEL RADEK HAVRDA DRUHÝ, PROMOČENÝ SKRZ NA SKRZ
            MUSHER HAVRDA SE DRŽÍ NA DRUHÉ PŘÍČCE, O "BEDNU" BOJUJE SE TŘEMI FRANCOUZI
          RADEK HAVRDA DOJEL V DALŠÍ ETAPĚ TŘETÍ, ALE ZTRÁTU NA LÍDRA O DVĚ MINUTY STÁHL
            FRANCOUZI V ETAPĚ S BIVAKEM POD ŠIRÝM NEBEM PŘIDALI, HAVRDA ZTRATIL

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena