Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 17.03.2018
Přesný čas: 11:55 Svátek: Vlastimil Zítra: Eduard

FRANCOUZI V ETAPĚ S BIVAKEM POD ŠIRÝM NEBEM PŘIDALI, HAVRDA ZTRATIL

článek vytvořen 19. 01. 2014, přečetlo si ho 1676 lidí

Trutnov - V savojských Alpách o víkendu přituhlo. V šesté etapě prestižního závodu psích spřežení La Grande Odyssée totiž domácí Francouzi ujeli všem, nestačil jim ani vlčický musher a dvojnásobný vítěz Odyssey Radek Havrda. Dojel až čtvrtý s téměř půlhodinovou ztrátou. Celkově sice zůstává druhý, ale podle vlastních slov bude mít problém udržet stupně vítězů.
Zřejmě nejtěžší část závodu prověřila skutečné možnosti psích smeček. V sobotu se jelo 60 kilometrů z Lanslebourg na polární základnu. Tam soutěžící bivakovali pod širým nebem. V neděli absolvovali 86 kilometrů z polární základy na Lanslevillard. „Ukázalo se jasně, kdo měl jaké tréninkové podmínky. Je znát, že my nemáme takový trénink, že jsme toho nenaběhali tolik, kolik by bylo pro Odysseu potřeba. Neudělali jsme prostě dlouhé tréninky,“ prohlásil dnes večer Havrda.Už tak náročností vyhlášenou etapu s bivakem ještě ztěžovalo drsné počasí. „Nahoře foukal silný vítr, celou noc chumelilo, i přes den. Nedělní etapa byla doslova šílená. Jelo se ve sněhové bouři, na trati byl hluboký sníh,“ hodnotil čtyřicetiletý musher z Vlčic. Přitom za pěkného počasí, kdyby se nezávodilo, byla by etapa podle většiny účastníků Odyssey vhodnou trasou pro rekreační projížďku po Alpách.

Dobrodruha Havrdu potkaly další zdravotní komplikace ve smečce, takže na trati jel v oslabené sestavě. „Na bivaku mi veterináři vyřadili jednoho psa z týmu, protože měl zvýšený tep. Navíc jsem asi deset kilometrů před cílem musel jednoho psa naložit, protože už to nezvládal. To se projevilo na výsledném čase,“ přiznal.

V divácky sledovaném závodě už pokračuje pouze jedenáct psích spřežení z původních devatenácti. „Evidentně se projevilo, že někteří závodníci nemohli pořádně natrénovat. Do závodu nastoupili, protože už prostě byli přihlášení, ale teprve na trati se ukázalo, že bez řádného tréninku se to opravdu nedá zvládnout,“ naznačil Havrda.Za cíl si teď dává jediné - hlavně dojet! „Nechci jít do rizika a někde to přepálit,“ zdůraznil. Úplně se ale šance na medailový post nevzdává. Věří, že ještě šanci zůstat mezi třemi nejlepšími má. „Třeba to bude drama až do úplného konce,“ přál si. Na pondělí byla plánovaná 86 kilometrů dlouhá etapa s atraktivním hromadným startem.

Výsledky 6. etapy:
1. Jean-Philippe Pontier (Francie) čas 8:10:29 hod.
2. Daniel Juillaguet (Francie)    - ztráta 14:25 min.
3. Remy Coste (Francie)           - 16:53 min.
4. RADEK HAVRDA (Česko)           - 27:02 min.
5. Martin Bílý (Česko)
          - 1:02:00 min.   

Celkové pořadí po šesti etapách:
1. Jean-Philippe Pontier (Francie) čas 26:28:34 hod.
2. RADEK HAVRDA (Česká republika) - ztráta 40:14 min.
3. Remy Coste (Francie)           - 47:00 min.  
4. Daniel Juillaguet (Francie)    - 53:45 min.
5. Martin Bílý (Česko)            - 3:34:06 hod.
6. Olivier Perroy (Francie)       - 4:51:13 hod.FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: LGO

čtěte také: HAVRDA ZAČAL ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ V ALPÁCH FAMÓZNĚ. PRVNÍ ETAPU VYHRÁL

                     DEŠTIVOU ETAPU DOJEL RADEK HAVRDA DRUHÝ, PROMOČENÝ SKRZ NA SKRZ
            MUSHER HAVRDA SE DRŽÍ NA DRUHÉ PŘÍČCE, O "BEDNU" BOJUJE SE TŘEMI FRANCOUZI
          RADEK HAVRDA DOJEL V DALŠÍ ETAPĚ TŘETÍ, ALE ZTRÁTU NA LÍDRA O DVĚ MINUTY STÁHL

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena