Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.02.2019
Přesný čas: 01:11 Svátek: Lenka Zítra: Petr

FOCENÉ NA FILM I DIGITÁL, TO JSOU SNÍMKY ČESKÝCH A POLSKÝCH FOTOGRAFŮ V MUZEU

článek vytvořen 17. 01. 2014, přečetlo si ho 2441 lidí

Trutnov - Jak slíbili, tak udělali. Čeští a polští fotografové loni v listopadu společně vystavovali v městečku Jelenia Góra. A hned zkraje letošního roku rozvěsili v chodbě trutnovského Muzea Podkrkonoší stejnou expozici nazvanou Polsko-česká fotografická všechnice.


Pro připomínku: „všechnice“ v překladu znamená něco jako univerzita, škola či kurzy. Poměrně dobře to vystihuje setkání s přednáškami a konzultacemi, která v rámci mezinárodního projektu fotografičtí nadšenci z Čech i Polska společně absolvovali v polské obci Kopaniec a v Trutnově.

„Zabývali jsme se široce chápanou fotografií. Jednalo se jak o tradiční fotografii, ve všech místech jsme stavěli temnou komoru, no a potom byla také část věnovaná digitální fotografování a skenování fotografií s digitálním zpracováním. Nejdůležitější ale je, že nikdo nikoho v ničem neomezoval. Na této výstavě tedy všichni prezentují to, co chtěli vyfotografovat,“ uvedl Vojtek Zawadski z Jelení Góry.



Rozdílné přístupy účastníků k focení dali výstavě zajímavý formát. „Fotografie vznikaly nejrůznější technikou. Od dírkové komory, velkoformátových filmů, přes kinofilm až po moderní digitální techniku. Navíc polská fotografie je spíše založena na pocitech autora. Snímky nemusí být dokonale ostré nebo technicky precizní jako zvyklí u nás, ale musí z nich být cítit sdělení fotografa, jeho nálada a pocity,“ řekl už loni v listopadu trutnovský fotograf Milan Lhoták.

Polští autoři byli při včerejší vernisáži spokojení. „Velice si vážíme toho, že tady můžeme být s našimi snímky. Výstava je výsledkem tří setkání. Dvě byla v Polsku, jedno tady v Trutnově,“ chválil Zawadski. Důležitou postavou na straně trutnovských fotografů byl podle něj například Roman Dula. „Projekt jsme si užili, musím za to polským kolegům poděkovat,“ prohlásil a obdařil kolegy českými utopenci.

Výstav je v muzeu přístupná denně kromě pondělí. Potrvá do 16. února.



FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena