Firmy rovněž hodně cizinců nabírají přes tak zvané pracovní agentury. Nad tím se na facebooku pozastavil čtenář Stanley Ipkiss, který tvrdí, že jedna velká trutnovská firma bere lidi za 72 korun na hodinu přes agenturu, místo toho, aby za pořádný plat měla práci pro Trutnovany. „Nic proti lidem ze Slovenska, ale proč firmy raději nezaměstnávají místní lidi?“ ptá se čtenář Lukýno Lukas. Další čtenář Jiří Bouška upozornil, že jsou cizinci přijímáni na živnostenský list, takže jsou levnější. „Neva, ale tak ať vezmou na živnost lidi od nás,“ odpověděl mu Lukas.
Ředitel úřadu práce připouští, že jedním z faktorů, proč firmy zaměstnávají cizince na Trutnovsku hlavně z Polska a Slovenska, může být, že tito lidé jsou ochotni pracovat za méně peněz než Češi. „Poláci jsou ochotni jezdit padesát až sto kilometrů za prací, když doma o žádnou nezavadí a jít pod hranici průměrné mzdy,“ nechal se slyšet ředitel.
To, že Češi pracovat chtějí si myslí další čtenář na facebooku. Ten však konstatuje, že pro mnohé uchazeče není práce kvůli jejich věku. „Práce pro Slováky a lidi z agentury je mraky, ale pro lidi, kteří chtějí opravdu makat, není práce jen kvůli jejich věku. Je to tržní diskriminace a platí to po celé republice. V Trutnově je míst dost, ale fabriky berou agenturní lidi, ušetří jim to daně a ostatní výdaje. Je rozdíl dát agentuře 15 tisíc a vy pak dostanete možná osm až devět, a rozdíl nastoupit tam přímo a fabrika vám musí dát celých patnáct. Jsou vychcaný, jak mraky,“ napsal čtenář.
Jiří Bouška k tomu poznamenal, že firmy k zaměstnávání Čechů nikdo nenutí. „Státu je jedno za kolik děláte a jestli se za to uživíte. Některým firmám ještě dávají dotace, protože se bojí, aby se nesebraly a neodjely třeba na Ukrajinu. Taková je realita. Většina zaměstnavatelů jsou firmy s ciziny, domácích je minimum,“ dodal Bouška. Ředitel úřadu práce Staněk v této souvislosti prohlásil, že jedním z úkolů úřadu práce je, aby se věci změnily ve prospěch místních nezaměstnaných. „Chci to změnit a najít způsob, jak podpořit firmy, aby byly více motivované brát naše české uchazeče,“ doplnil.
Podle dosud platných pravidel cizinec - občan tak zvané třetí země může být přijat do zaměstnání jen tehdy, má-li platné povolení k zaměstnání a platné povolení k pobytu na území ČR nebo je držitelem zelené nebo modré karty. Zaměstnavatel má také povinnost informovat krajskou pobočku Úřadu práce ČR o nastoupení do zaměstnání cizince s povolením k zaměstnání, a to nejpozději v den nástupu těchto osob k výkonu práce.
Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek