Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 16:57 Svátek: Igor Zítra: Olivie

VLČICKÝ MUSHER A JEHO PSÍ SMEČKA SE V ALPÁCH STÁLE DRŽÍ NA DRUHÉ PŘÍČCE

článek vytvořen 14. 01. 2014, přečetlo si ho 2071 lidí

Trutnov, Sommand - Po nevyzpytatelném prologu a náročných prvních dvou etapách La Grande Odyssée prožili musher Radek Havrda z Vlčic a jeho psí smečka konečně trochu klidnější den. Sice se nedá říct, že by 77 kilometrů dlouhá etapa z alpského Praz de Lys do savojského Sommand byla projížďkou růžovým sadem, ale neprožili během ní nic dramatického. Tedy až na jednu výjimku.
„Někde na padesátém nebo šedesátém kilometru měli psi menší krizi. Tam nám také vedoucí závodník Pontier ujel o devět minut,“ přiznal Havrda. V etapě tak dojel za Francouzem druhý a pomyslnou stříbrnou příčku drží po třech etapách i v celkovém pořadí. „Jinak jsem ale spokojený. Psi šli pěkně, dupali, na co měli. Takže si nestěžuju. Kdyby to takhle fungovalo pořád, bylo by to super.“


Radek Havrda a jeho smečka na trati alpského závodu La Grande Odyssée

Trať a počasí jsou už každodenním otazníkem. Sněhu je místy hodně málo, navíc do toho často prší. To rozhodně závodům psích spřežení neprospívá. „Dnes ještě těsně před startem padal sníh. Pak se ale vyjasnilo, takže jsme chvíli jeli v docela pěkném počasí. Nakonec se počasí sice zkazilo, přišly i nějaké kopce, ale určitě bych to označil za velmi pěknou etapu,“ řekl Havrda.

Jeho smečce se zatím vyhýbají zranění a zdravotní problémy. To se nedá říct o jeho konkurentech. Například hlavní favorit a domácí miláček Remy Coste nabral už půlhodinovou ztrátu, když musel jednoho vyčerpaného psa odpojit a nabral tak velkou ztrátu. „Další rival Romain Grenier evidentně psy přetrénoval. Bojuje vůbec, aby dojel, jednoho psa si dokonce půjčil ode mě,“ potvrdil Havrda.

Vlčickému musherovi se naopak povedlo vrátit jednoho psa do čela své smečky. „Na nočním prologu trochu zmatkoval. Tak jsem ho dvě etapy nechal uprostřed smečky, dnes jsem ho vrátil dopředu a musím říct, že běžel dobře a jsem s ním spokojený,“ prohlásil Radek Havrda.

 

Jestli bude ale spokojený i po středeční etapě není vůbec jisté. V Alpách totiž silně prší. „Teď tady stojím v totálním slejváku, jsem skoro durch. Má se sice zítra jet někde výš, ale zase hlásí průtrž mračen. Uvidíme, jak to dopadne,“ uvedl. V plánu měla být 58 kilometrů dlouhá etapa. „Už se jednou stalo, tuším v roce 2008, že pořadatelé jednu etapu kvůli totální průtrži mračen úplně zrušili. Ale jinak něco vymysleli, trasu změnili nebo zkrátili. I kvůli fanouškům, kterých tu je spousta a bez ohledu na déšť to tady prožívají a vytvářejí skvělou atmosféru. Třeba při vyhlášení výsledků etapy je v cíli snad tisícovka lidí,“ dodal čtyřicetiletý Radek Havrda.

Výsledky 3. etapy:
1. Jean-Philippe Pontier (Francie) čas 4:49:31 hod.
2. RADEK HAVRDA (Česká republika)   - ztráta 9:01 min.
3. Daniel Juillaguet (Francie)      - 15:10 min.
4. Remy Coste (Francie)             - 28:18 min.  
5. Olivier Perroy (Francie)         - 40:17 min.   


Celkové pořadí po třech etapách:
1. Jean-Philippe Pontier (Francie) čas 11:01:51 hod.
2. RADEK HAVRDA (Česká republika) - ztráta 9:10 min.
3. Remy Coste (Francie)           - 32:18 min.  
4. Daniel Juillaguet (Francie)    - 46:06 min.
5. Martin Bílý (Česko)            - 1:34:24 hod.
6. Michael Tetzner (Německo)      - 1:41:44 hod.FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: LGO

čtěte také: HAVRDA ZAČAL ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ V ALPÁCH FAMÓZNĚ. PRVNÍ ETAPU VYHRÁL

                     DEŠTIVOU ETAPU DOJEL RADEK HAVRDA DRUHÝ, PROMOČENÝ SKRZ NA SKRZ

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena