Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 09:57 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

DEŠTIVOU ETAPU DOJEL RADEK HAVRDA DRUHÝ, PROMOČENÝ SKRZ NA SKRZ

článek vytvořen 13. 01. 2014, přečetlo si ho 2280 lidí

Trutnov, Praz de Lys - Patnáct kilometrů neustálého stoupání, do toho leje jak z konve. Osm psů táhne mushera na saních, které ale místy škrtají o kameny, jak málo sněhu je na trati. Tak nějak vypadala dnešní (pondělní) druhá etapa mezinárodního závodu psích spřežení La Grande Odyssée v savojských Alpách. Vlčický musher Radek Havrda v ní dojel druhý a také celkově klesl na stříbrnou příčku.
Po vyhrané první etapě nastoupil do závodu v červeném dresu lídra, ale bylo jasné, že proti dvojici domácích Francouzů bude těžké vedoucí pozic udržet. Od počátku navíc znepříjemnilo závodění doslova odporné počasí. „Pořád nám nepřeje, stále prší. Také v průběhu etapy pršelo. Přijeli jsme do cíle promočení úplně skrz na skrz,“ přiznal čtyřicetiletý Havrda, jediný dvojnásobný vítěz Odyssey ve startovním poli.

Dalším klíčovým moment nastal hned po startu. „Bylo to neuvěřitelné stoupání. Snad nejhorší na Odyssee. Prvních patnáct kilometrů se jelo pořád do hodně prudkého kopce. Pak se to zmírnilo, bylo tam i pár menších sjezdů, rozhodně to byl slušný adrenalin,“ uznal Havrda.

V náročných podmínkách ale jeho psi běželi spolehlivě a rychle, do cíle přivezli saně s mustrem jako druzí nejlepší za smečkou Jean-Philippe Pontiera. „Zapřáhnout se dnes mohlo maximálně osmi psů, takže o to bylo těžší vyjíždění a vybíhání kopců, s čímž my tlustí máme trochu problémy v porovnání s hubenými protivníky jako jsou Remy a Pontier,“ smál se spokojeně vlčický Havrda.

Že už nepojede v dresu lídra ho nerozhodilo. Na první místo ztrácí pouhých 9 vteřin, na třetího má naopak náskok čtyř minut. „Vteřinové či několikaminutové náskoky zatím nic neznamenají. Závod je dlouhý. Hned v úterý je na programu osmdesát kilometrů dlouhá etapa, tam se nějakých devět vteřin ztratí jako nic,“ dodal Radek Havrda.

Výsledky 2. etapy:
1. Jean-Philippe Pontier (Francie) čas 3:02:55 hod.
2. RADEK HAVRDA (Česká republika)   - ztráta 3:52 min.
3. Remy Coste (Francie)             - ztráta 5:58 min.  
4. Daniel Juillaguet (Francie)      - 16:24 min.
5. Martin Bílý (Česko)              - 22:26 min.   


Celkové pořadí po dvou etapách:
1. Jean-Philippe Pontier (Francie) čas 6:12:20 hod.
2. RADEK HAVRDA (Česká republika)   - ztráta 9 sec
3. Remy Coste (Francie)             - ztráta 4:00 min.  
4. Daniel Juillaguet (Francie)      - 30:56 min.
5. Martin Bílý (Česko)              - 36:44 min.
6. Michael Tetzner (Německo)      - 1:41:44 hod.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: LGO

čtěte také: HAVRDA ZAČAL ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ V ALPÁCH FAMÓZNĚ. PRVNÍ ETAPU VYHRÁL

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena