Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:59 Svátek: Ilona Zítra: Běla

HAVRDA ZAČAL ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ V ALPÁCH FAMÓZNĚ. PRVNÍ ETAPU VYHRÁL

článek vytvořen 13. 01. 2014, přečetlo si ho 1999 lidí

Trutnov, Les Carroz - Při odjezdu do savojských Alp se Radek Havrda obával, že se svojí smečkou málo trénoval. A že ho při prestižním mezinárodním závodě psích spřežení La Grande Odyssée bude omezovat bolavé rameno. V první (nedělní) etapě to ale nebylo znát. Vlčický musher ji totiž vyhrál.


Havrda přitom za sebou nechal oba hlavní favority, domácí Francouze Remy Coste a Jena Philippe Pontiera. Prvnímu nadělil minutu a 45 vteřin, druhému dokonce tři minuty a 43 vteřin. Čtvrtý Martin Bílý z Česka na něj ztratil ještě víc - 18 minut. „Je to jen první etapa, takže bych to moc nepřeceňoval. Ale vypadá to, že se moje obavy nepotvrdily. Myslím, že bychom mohli bojovat o stupně vítězů,“ řekl nadšeně čtyřicetiletý Havrda.

Na 55 kilometrů dlouhou úvodní etapu se v neděli vydalo 19 spřežení. A začalo se pěkně zostra. První část totiž byla hodně z kopce nebo po rovině, takže většina závodníků to hned zkraje rozjela na plno. Havrda se ale takticky držel zpátky. „Chvíli jsem myslel, že nás všichni předjedou a že nám to nepůjde. Ale rozhodovalo se až ve druhé části, tam jsme protivníky začali předjíždět. Byla tam dvě nebo tři stoupání, ve kterých už psi soupeřů vyčerpaní ze sprintu z kopce a po rovině prostě nemohli. Naši psi to zvládli, nemáme ani žádná zranění.“


Radek Havrda pomáhá se psy při veterinární prohlídce

Havrda ale do dalších etap zůstává při zemi. „Coste a Pontier do toho investovali velké peníze a úsilí, určitě pojedou v dalších etapách velmi rychle,“ zdůraznil. Klíčové podle něj bude i počasí. Nedělních patnáct stupňů nad nulou může hodně proměnit závodní trať. Například dnešní (pondělní) druhou etapu pořadatelé zkrátili z původních 78 kilometrů na 46 kilometrů. Bude mít převýšení tři kilometry a začít by měla půl hodiny před pravým polednem. „Pořadatelé to rozhodují na poslední chvíli, stále zkoumají trať a vymýšlí, kde by se dalo bezpečně závodit. První etapa byla určitě bezpečná, zažil jsem tady v předchozích letech i mnohem horší a nebezpečnější etapy,“ dodal Radek Havrda. 

Výsledky 1. etapy:
1. RADEK HAVRDA (Česko)        čas 3:05:42 hod.
2. Remy Coste (Francie)      - ztráta 1:45 min.
3. Jean-Philippe Pontier (Francie)  - 3:43 min.
4. Martin Bílý (Česko)             - 18:01 min.
5. Daniel Juillaguet (Francie)     - 18:15 min.
6. Michael Tetzner (Německo)       - 50:12 min.
7. Jack-Gerard Gaspard (Francie)   - 59:01 min.
8. Aleš Picl (Česko)             - 1:01:10 hod. (pac, tz.lgo)
Trutnovinky.cz
Foto: LGO

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena