Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 14:22 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

VYKOPÁVKY POTVRDILY, ŽE VE ŠKOLNÍ ULICI DŘÍVE STÁVAL PIVOVAR, ZAZNĚLO V MUZEU

článek vytvořen 11. 01. 2014, přečetlo si ho 2321 lidí

Trutnov - Nálezy z 19. století, středověku a dokonce i pravěku. To jsou nejzajímavější výsledky výzkumů, které v posledních třech letech prováděli archeologové Muzea Podkrkonoší ve městě a okolí. Ve čtvrtek večer je při volně přístupné přednášce představili veřejnosti.


Vykopávky se sice neprovádějí jen na území Trutnova, jeden z nejatraktivnějších nálezů ale je právě z historického centra našeho města. Konkrétně ze Školní ulice, kde byly kromě pozůstatků z období od 15. do 19. století nalezeny i zbytky někdejší studny, asi z 19. století.

„Z paleobotanické analýzy navíc vyplývá, že v místě jsou zbytky zplodin, které potvrzují vaření piva. To podporuje domněnku, že tam stával pivovar. To by zároveň vysvětlovalo i onu studnu, voda z ní byla důležitá pro vaření piva. Navíc v dávných dobách měla ulice německý název Pivovarská,“ uvedl archeolog Ondřej Tůma.Další zajímavostí jsou pravěké nálezy z oblasti nové průmyslově-obchodní zóny u Teska. „Bylo tam zjištěné asi nejstarší osídlení Trutnova vůbec, starý paleolit, ale to ještě bude upřesněno,“ upozornil Tůma. Při přednášce ukázal některé zajímavé exponáty z nalezišť za hranicemi města. Třeba dvě sekery. „Jedna je ze Žďáru a pochází z mladší doby bronzové a druhá je ze Žacléře, bude zřejmě o něco mladší. Oba exponáty se našly náhodně díky detektorářům,“ řekl archeolog.

Při přednášce upozornil i další nálezy, například zahloubeného objektu s množstvím kachlů na Krakonošově náměstí nebo mincovního grošového depotu v Radči.FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena