Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.02.2019
Přesný čas: 03:18 Svátek: Svatopluk Zítra: Matěj

BOLAVÉ RAMENO ANI BÍDNÁ ZIMA MUSHERA HAVRDU NEODRADILY OD STARTU V ALPÁCH

článek vytvořen 10. 01. 2014, přečetlo si ho 2568 lidí

Trutnov - Každoročně vlčický musher Radek Havrda (40) odjížděl na alpské závody psích spřežení La Grande Odyssée se skromným cílem „odjet to se ctí“. Překvapivě pak končil závod mezi nejlepšími. „Letos je cílem slušně dojet. Asi všichni vědí, jaké jsou na horách sněhové podmínky. Pro náš trénink velmi špatné,“ řekl dnes ráno, když se čtrnácti psy a dvěma pomocníky odjížděl do savojských Alp.LA GRANDE ODYSSÉE 2014
(Savoie Mont Blanc)
- nejprestižnější závod psích spřežení v Evropě
- jede se ve francouzských Alpách 11. až 22. ledna
- začíná se sobotním večerním prologem
- ostrý start je v neděli dopoledne, jede 20 spřežení 
- soutěžící ujedou 1000 kilometrů za 12 dnů
- jediným dvojnásobný vítězem je Radek Havrda
- loni vyhrál Jiří Vondrák z Rudníku, letos nestartuje
- letos jedou 3 Češi: Aleš Picl, Martin Bílý a Havrda

Málem jste prý na Odysseu ani neodjel. Proč byla vaše účast v ohrožení?
V sobotu při tréninku jsem spadl ze saní. Bylo to ledovaté a dost nebezpečné, já si bohužel nedal pozor a spadl na zem a ramenem vrazil do stromu. Ten den jsem si myslel, že nikam nepojedu, ale postupně se to den za dnem zlepšovalo, dnes ráno jsem si to nechal ještě zatejpovat, takže jsme nakonec vyrazili.

Takže v jaké jste vůbec formě?
Letošní zimní tréninky, to byla fakt hrůza. Jedu do Alp s velkými obavami. Naše tréninkové objemy za moc nestály, právě kvůli bídnému počasí. Na blátě se nedá běhat, takže jsme jezdili trénovat na hory a tím mým pádem a úrazem to skončilo. Doufám, že to v Alpách nebude extrémně nebezpečné a hodně ledovaté.

Máte tedy nějaký cíl před závodem?
Nikdy jsem neplánoval konkrétní umístění, ani letos. Umístění mezi třemi nejlepšími potěší, ale naším cílem je slušně a se ctí dojet. Chci, aby psi byli v pohodě a ne na pokraji nějakého kolapsu. Prosět nechceme se trápit. Když z toho nakonec vzejde nějaké umístění hodně vepředu, bude to pro nás příjemné překvapení. Ale uvidíme, co závod přinese. Stát se může lecos.


Radek Havrda v cíli. I přes problémy, kterého ho potkaly v první a poslední etapě, dojel loni čtvrtý.

RADEK HAVRDA
- čtyřicetiletý musher z Vlčic, ženatý 
- jediný dvojnásobný vítěz La Grande
Odyssée v letech 2009 a 2012
- v roce 2007 vyhrál zkrácenou verzi závodu
- loni dojel i přes problémy čtvrtý
- na Odysseu jede už poosmé
- dvakrát vyhrál Šediváčkův Long 333 (2005 a 2006)

Dostaly se k vám zprávy od soupeřů? Víte, v jakých podmínkách trénovali oni?
Vím, že třeba ve Skandinávii sníh byl až ve vyšších polohách. Překvapit může Němec Michael Tetzner, který se při tréninku pohyboval mez Alpami a Skandinávií. Může překvapit víc závodníků. Francouz Rémy Coste je dobře finančně zajištěný, jel si koupit špičkové psy až na Aljašku a tréninku se věnoval hodně moc. Jena Philippe Pontier už bydlí v Norsku, na facebooku se pochlubil, že trénuje na sněhu.

Budou mít vliv na váš výsledek změny, které jste provedl ve smečce?
Je pravda, že jsme hodně omladili. Už nejede dlouholetý lídr fenka Heňa. Už v tréninku jsem měl hodně mladých psů. Když to bude závod na tvrdé a spíš rychlém povrchu, tak starší psi s tím mívají někdy problémy. Oni jsou spíš dříči do hlubokého sněhu a na dlouhé tratě. Ale to bývá loterie, rozhoduje i momentální taktika, jako v každém jiném sportu. Novými lídry naší smečky jsou Seb, Roxie, Gina a Uda. Čili jeden pes a tři feny.

Změnil jste i záložní dvojici pomocníků. Proč?
Dlouholetý kamarád a spolehlivý člověk Luboš Seidl letos kvůli povinnostem při vysokoškolském studiu nemůže. Místo něj se mnou pojede mladý Petr Elster, který loni pomáhal na Odyssee Miloši Mikoláškovi. A druhým pomocníkem bude starý matador Marek Bárta.

VIDEOPOZVÁNKA NA LA GRANDE ODYSSÉE 2014


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Video: LGO 2014

čtěte také: ČLOVĚK JE VŽDY TROCHU V NEJISTOTĚ, ŘÍKÁ ÚSPĚŠNÝ MUSHER RADEK HAVRDA 

 

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena