Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 16:33 Svátek: Nela Zítra: Blažej

BYLA JSEM Z TOHO VYKULENÁ, ŽASLA LYŽAŘKA Z TRUTNOVA, CO DOKÁZALA NA TOUR

článek vytvořen 07. 01. 2014, přečetlo si ho 1522 lidí

Trutnov - Stovky, možná i tisíce gratulací si v posledních dnech vyslechla či přečetla na svojí adresu běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová. Z Tour de Ski se trutnovská reprezentantka vrátila jako osmá žena celkového pořadí a takovým výsledkem se naše ženské běžecké lyžování nemohlo pochlubit pěknou řádku let. „Super pocit. Zjistila jsem, že se s těmi nejlepšími závodit dá a chtěla bych to potvrdit i na olympiádě,“ řekla sedmadvacetiletá závodnice po návratu domů.
Evo, už tě někdo štípnul, jestli ještě nespíš?
Ještě ne, ale stále tomu ještě úplně nevěřím.

Jak jsi to všechno prožívala?
Obrovská euforie. Hlavně třeba před tím závodem v Toblachu, kde jsem startovala ze sedmého místa, jsem z toho byla opravdu dost vykulená. Před startem za mnou přišli z Eurosportu, jestli bych nešla na rozhovor, tak jsem řekla, že radši fakt ne, že si na to v angličtině netroufám. Byla jsem z toho taková vyjevená. Na druhou stranu je to strašně příjemné takhle něco dokázat. Všichni mě brali tak, že pojedu někde padesátá, pak nějaký lidi odpadnou a třeba se do té třicítky vejdu… V letošní sezoně jsem však vlastně kromě jedné distance bodovala ve všech a i v té jedné mi to uteklo asi jen o šest vteřinek, takže to je něco úžasného. Jsem ráda, že jsem dokázala, že nejsem žádný takový ten chodící lyžař.Osmá žena Tour de Ski, to už trošku zní, viď?
Je to paráda. Kdyby mi na začátku někdo řekl, že bych mohla být do patnáctky, nevěřila bych. Říkala jsem si, že kdyby ten jeden závod vyšel do patnáctky, bylo by to super. Takže, já jsem už v Oberhofu slavila, že dvanácté místo je úžasné a říkala jsem si, že když bude něco navíc, bude to dobrý. Ale ono se to postupně posouvalo dál a ten Toblach byl prostě něco úžasného. Šesté místo. Řadím to výš, než nakonec celkové osmé místo, protože to byl fantastický závod. Stále se z toho vzpamatovávám.

Bodovala si ve všech sedmi závodech včetně neoblíbených sprintů, takže se to už zlomilo?

Sprinty určitě ne. Do rozjížděk jsem postupovala ze 26. a 30. místa a přitom tam spoustu nejlepších sprinterek chybělo. Nedělám si iluze, že ve sprintu, když budou všechny sprinterky specialistky, by mi to dalo na postup. V rámci Tour to ale vyšlo docela dobře.

Jaké to pro tebe bylo zjištění v závodě vědět, že ještě můžeš, zatímco soupeřky odpadaly?
V Oberhofu jsem to brala ještě tak, že byly těžké podmínky a některé holky se s tím třeba nepopraly, protože to opravdu nebyly úplně regulérní podmínky. Pak přišly sprinty a ty jsou o štěstí, rozestupy jsou tam vždycky malé. Že by to mohlo být dobré, jsem si začala až tak nějak připouštět po té desítce v Lenzerheide, kde jsem skončila sedmá a doufala jsem, že bych se mohla do té patnáctky pohybovat.

A pak přišel Toblach…
Startovala jsem asi vteřinu před Lähteenmäki a přemýšlela, jestli jet s ní nebo ne. Bála jsem se, abych to nepřepálila hned od startu. Nechala jsem se předjet a zařadila jsem se za ostatní. Tempo pro mě bylo ale úplně v pohodě, naopak jsem zjišťovala, že do kopců na to mám táhnout to, takže tam už mi to přišlo, že jsem s těmi holkami schopná jet. Super pocit.

TOUR DE SKI 2013/2014
Evy Vrabcové-Nývltové


1. etapa - Oberhof (Německo)

prolog 3 km volně
12. místo

2. etapa - Oberhof (Německo)
sprint 1,5 km volně
24. místo, vyřazena ve čtvrtfinále

3. etapa - Lenzerheide (Švýcarsko)
sprint 1,5 km volně
20. místo, vyřazena ve čtvrtfinále

4. etapa - Lenzerheide (Švýcarsko)
10 km s hromadným startem
7. místo

5. etapa - Toblach (Itálie)

stíhací závod na 15 km volně
6. místo

6. etapa - Val di Fiemme (Itálie)
5 km klasicky
23. místo

7. etapa - Val di Fiemme (Itálie)
stíhací závod na 9 km volně s výjezdem do sjezdovky Alpe Cermis
podle časů 11. místo, celkově 8. místo


Jak trutnovská běžkyně viděla jednotlivé etapy si přečtěte ZDE

Stíhala jsi o sobě číst články na webu?
Nebylo na to moc času, všechno byl takový frmol. Přejížděla jsme z jednoho do druhého. Tím, že jsem startovala až odpoledne, a já jsem zvyklá se ještě většinou před večeří jít proběhnout, nebyl prostor vůbec na nic. Ráno před závodem nerada chodím na internet a večer po masáži jsem se protáhla, lehla do postele a byla jsem ráda, že ležím.

Ale ten zájem médií byl o hodně větší, než na co jsi zvyklá, viď?

V cíli na mě vždycky čekal člověk z Radiožurnálu, a pak volali z Deníku Sport, Práva, Mladé Fronty… Bylo toho docela dost a hlavně těch gratulací chodila spousta. Před chvílí mi přišla jedna, která mě hrozně mile překvapila. Jak se mi v Toblachu vylila ta termoska s pitím, tak se mi přes vzkazy na mých stránkách ozval jeden člověk, že je distributorem jedné značky do České republiky, tak ať se mu ozvu, že by mi nějakou rád věnoval.

Spoustu diskutujících na internetu se diví, jak je možné, že celou dobu nic a teď takový vzestup?
Je to jedno s druhým. Určitě počítám i s tím, že se setkám s názory, že to není čisté. Ale já v tom mám čisté svědomí, že jsem nic nedovoleného neudělala. Je to tvrdá práce a mám také štěstí, že lidé, které mám kolem sebe, při mně stáli i v těch těžkých chvílích. Třeba na jaře už jsem pokračovat nechtěla a měla jsem připravenou i pracovní pozici ve fitness-centru. A v podstatě ten můj budoucí šéf se mnou začal v tréninku spolupracovat tak, že mi ukázal, že sport je o tom, že to člověka baví. Já už jsem pak nechodila na trénink, že musím, aby to bylo v zimě vidět, ale protože se chci hýbat a baví mě to. Navíc Láďa (Šlofar, osobní trenér), Filip (Tomáš, kondiční trenér) a reprezentační trenér Krejčí nějakým způsobem našli společnou řeč, i když ne bez problému, ale teď ta spolupráce začala fungovat asi tak, jak by měla vypadat.

V tom výčtu jmen si ale zapomněla na manžela Martina, ne?
Ten mi dělá lyže a ten kdyby nebyl, tak já už dávno nelyžuju. Když to přeženu, na jaře to byl skoro rozvod, protože já jsem řekla, že už znovu lyžovat nebudu. Hodiny a hodiny mě ale přesvědčoval, ať to ještě jeden rok zkusím s tím, že tu práci, bych stejně měla až od letošního jara, a kdyby to nešlo, tak si odjedu pár laufů, vydělám nějaké peníze a že on mě ten rok bude život. Já jsem na to přistoupit nechtěla, ale přesvědčil mě a teď mu můžu děkovat.

Tvým maximem před letošní sezonou bylo 155 bodů ve Světovém poháru, už teď jich máš 328. Plynou z toho pro tebe nějaké výhody?
Pokud se udržím v červené skupině, jakože na distance tím, že jsem jedenáctá, tak bych snad měla. Znamenalo by to, že budu mít další Světové poháry placené od FISy, takže náš svaz bych nestála nic. Jestli z toho dostanu nějaké peníze navíc, to nevím, ale třeba teď jsem díky tomu osmému místu dostala prize money za umístění, což se mi po Davosu, stalo podruhé v životě. To je pro mě něco nepředstavitelného. Hlavně jsem si také těmi body už zajistila účast ve finále Světového poháru ve Falunu, kde bude padesát nejlepších lyžařů světa. Pojedu tam už potřetí. To byl jeden z mých velkých cílů.Z Tour ses vrátila včera. Jaký byl tvůj první den?
Ráno jsem se déle prospala, protože jsme přijeli asi ve čtvrt na pět. Potom jsem vyrazila do města. Potřebovala jsem si zařídit nějaké věci v bance, končila mi platnost platební karty, abych pak v Soči nezjistila, že mi nefunguje. Poseděla jsem s mamkou a pozvali si mě na schůzi do Olfin caru, kde mi poděkovali za výsledky. Večer jsme si doma udělali takový příjemný večer.

Jinak se ale teď v Trutnově příliš neohřeješ, že?
To ne. Ve čtvrtek odjíždím na svěťák do Nového Města, kde budu startovat na sprinterském víkendu. Ten je pro mě prakticky zbytečný, ale ukázat se v domácím prostředí je zase trošku něco jiného. Šestnáctého odjíždíme na závěrečnou přípravu do Lavaze. Vrátíme se dvacátého osmého, hned další den fasujeme oblečení a třicátého odlétáme na olympiádu. Doufám, že se mnou bude moct jet manžel.

Tvoje poslední výkony určitě vzhledem k olympiádě zvýší očekávání veřejnosti. Jsi na to připravená?
Myslím si, že veřejnost chápe, že Tour de Ski a olympiáda je úplně něco jiného. Já navíc na olympiádě budu v trošku jiné pozici, protože budu muset jet štafetu i týmový sprint a nebudu se moct soustředit jen na svoje výkony, což mě trošičku mrzí. Zároveň to ale chápu, že je to důležité. Sama sobě si dávám vysoké cíle a na veřejnost zase tak nekoukám. Pro mě je důležité, že na Tour jsem zjistila, že se s těmi nejlepšími závodit dá a chtěla bych to potvrdit i na olympiádě.

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto: www.evanyvltova.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena