Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 13:49 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

VYPLÁ LYŽE A PÁD PO PRKNĚ. SMUTNÁ SI NA SVĚTOVÉ UNIVERZIÁDĚ VYBRALA SMŮLU

článek vytvořen 30. 12. 2013, přečetlo si ho 2165 lidí

Trutnov - Co se týká podmínek na trénování, není to nejhorší zima, co pamatuje. „Vím, že před pár lety jezdil snad jen Špindl a navíc jen malý hank, takže nás nepustili ani do tyčí,“ vzpomíná sjezdařka Michaela Smutná. Letošní sněhová pokrývka však lyžařské enklávě přidělává starosti a komplikuje jí situaci nejen u nás. „Kvůli špatným podmínkám mi toho letos už dost zrušili,“ poukazuje šestadvacetiletá závodnice, která se tak v letošní sezoně postavila na start zatím jen osmi závodů.
„Výsledky bych radši ani nezmiňovala,“ prohodila trutnovská slalomářka. Úvodní dva fisové závody v Davosu nedokončila, pak v Söldenu dojela třináctá a jednou vypadla. Polovinu svých letošních startů má z Itálie, kde se v Trentinu zúčastnila Zimní světové univerziády. „Větší smůlu jsem si tam ale vybrat nemohla,“ kroutila hlavou.



Před dvěma roky v tureckém Erzurumu obsadila Michaela Smutná na vrcholné akci vysokoškoláků skvělé čtvrté místo, tak vysoko však letos nemířila. „Věděla jsem, že bude o něco větší konkurence. Papírově jsem byla patnáctá, takže bych byla spokojená do desátého místa,“ povídala reprezentantka z Krkonoš, která se v Pozza di Fassa neplánovaně postavila i na start obřího slalomu. Zranila se jedna z českých dívek, a tak se uvolnilo místo. „Šla jsem to zkusit. Hrozně jsem se těšila. Trať byla suprová,“ přiblížila. Závod si užívala jen do té doby, než jí vypnula lyže.

Zimní univerziáda se původně měla uskutečnit již na jaře v Mariboru, ten však neměl peníze, a tak se přesunula do Trentina. Aby byl dodržen dvouletý cyklus a rok 2013, vše se muselo stihnout v prosinci. „To mi trošku nesedělo, protože mám začátky sezony slabší, ale nakonec jsem měla dobrou přípravu, a i když se mi nepodařilo předtím zajet dobré výsledky, na lyžích jsem se cítila výborně,“ prohlásila Smutná.



Slalomový závod na univerziádě se jel čtyři dny před Štědrým dnem. Trutnovská lyžařka ho rozjela slušně, ovšem ve druhé části prvního kola ji potkal pád. „K tyčím se dávají takové klíny, aby držely tyče ve sněhu. Ten klín vypadl a byl přesně ve stopě. Já jsem ho viděla, ale nešlo se tomu vyhnout,“ přiblížila okamžik, kdy jí po prkně ujela lyže. Následně udělala piruetu a hlavou se zabořila do sněhu. Pořadatelé jí sice dali opakovaný start, ale než se znovu dostala na start, trať už byla značně rozbitá. „Hlavně jsem ale byla úplně mimo, ani jsem pořádně nechtěla jet znovu,“ přiznala. V opakované jízdě skončila třináctá a po druhém kole osmnáctá.



Po vánočním tréninku na Javoru v Peci pod Sněžkou nyní Michaela Smutná odjíždí se svým otcem 2. ledna na slalomy do Německa a Rakouska. „Pokud bude sníh,“ připomněla. „Jinak co se týká závodů, už mě letos nic ´velkého´ nečeká. Na olympiádu se už dostat nemůžu a mistrovství světa letos není,“ konstatovala a dodala, že si tak chce závody užívat bez stresu a jezdit to, co jezdí v tréninku. Vyrazit by letos chtěla i na Velkou cenu Trutnova, která by se měla konat 11. a 12. ledna v Peci.



Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto: archiv Michaely Smutné

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena