Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.04.2018
Přesný čas: 18:02 Svátek: Evženie Zítra: Vojtěch

V MUZEU KŘTILI NOVOU KNIHU O OKUPACI ČESKÉHO PODKRKONOŠÍ V ROCE 1938

článek vytvořen 28. 12. 2013, přečetlo si ho 2007 lidí

Trutnov - Slavnostní ráz mělo v Muzeu Podkrkonoší představení nové publikace Jana Juřeny Soumrak nad českým Podkrkonoším. Jak naznačuje podtitul Německá okupace Novopacka a Jilemnicka na podzim roku 1938, pojednává kniha o problematickém roce 1938. Křest knihy byl spojený s krátkým představením, prodejem knihy a autogramiádou autora.


Kniha se sice nevěnuje výhradně Trutnovu a okolí, ale zmiňuje důležité souvislosti, které patří k dějinám zdejšího regionu. Na podzim roku 1938 bylo Československo donuceno postoupit sousedním státům rozsáhlá příhraniční území a německá okupace se nevyhnula ani Podkrkonoší. „Tenkrát došlo k excesu a byly zabrány i české obce. Pokud vím, podobná publikace na takové téma zatím ještě neexistuje,“ vysvětlil ředitel muzea Vlastimil Málek.

Kniha nastiňuje vývoj česko-německých vztahů a podrobně se věnuje bezpečnostním sborům, událostem a incidentům spojeným s okupací v regionu. Je doplněna množstvím barevných map, situačních schémat a unikátních obrázků. „Juřena je zkušeným autorem, členem československé obce legionářské z Mladé Boleslavi a zabývá se ve svých pracech i Trutnovskem,“ zdůraznil pro příznivce historie, jak cennou knihu si mohou koupit právě v muzeu. Křest knihy byl spojený s krátkým představením, prodejem knihy a autogramiádou autora.FOTOGALERIE ZDE

(pac, vml)
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena