Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 16:09 Svátek: Igor Zítra: Olivie

MUZEUM UKAZUJE ČESKÉ VÁNOCE Z DOB, KDY BYLY SKUTEČNÝMI SVÁTKY KLIDU

článek vytvořen 24. 12. 2013, přečetlo si ho 3212 lidí

Trutnov - Zpříjemnit si svátky pohledem do jejich minulosti. To je lákadlo připravené zdejším Muzeem Podkrkonoší. Expozice nazvaná Vánoce v Podkrkonoší ukazuje předvánoční a vánoční lidové obyčeje a zvyky, které byly typické pro Krkonoše a Podkrkonoší.
 

Zjistíte, jak vypadal vrkoč, kdo to byl brusař, jaké zvyky dodržovaly svobodné dívky v období adventu, koho na Štědrý den vyhlížel hospodář nebo proč seděla hospodyně u štědrovečerního stolu na hospodářově čepici. „Svátky byly provázené četnými tradicemi, z nichž mnohé byly již dávno zapomenuty a vytratily se nám ze života. Některé se ale přece jen dodnes v různých formách a obměnách dodržují, jiné jsme se pokusili připomenout,“ vysvětlila kurátorka výstav Petra Sauerová.

V hlavním sále je expozice rozdělená do dvou pomyslných částí. V pravé části jsou popsané zvyky a obyčeje, ukázky obřadního pečiva nebo popis a vysvětlení svátků svatého Martina, Cecílie a Kateřiny. „V levé části jsme se snažili vytvořit iluzi dvou domácností. Tam můžete nahlédnout do samotné světnice venkovského domu a měšťanské domácnosti, tedy do světů různých společenských vrstev,“ upřesnila Sauerová.K vidění jsou rovněž tradiční vánoční ozdoby, betlémy a dobové koledy. Výstava potrvá do 2. února. Muzeum je letos otevřené od čtvrtka 26. do neděle 29. prosince (vždy od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin). V novém roce bude expozice přístupná od čtvrtka 2. ledna.


FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena