Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.04.2018
Přesný čas: 15:25 Svátek: Vojtěch Zítra: Jiří
českozpívá

PRŮKOPNICKOU KONFERENCI O HISTORII HASIČŮ POZDRAVIL TAKÉ REŽISÉR FORMAN

článek vytvořen 12. 12. 2013, přečetlo si ho 1727 lidí

Trutnov - Kdo by neznal českou komedii Hoří, má panenko. Film z roku 1967 o českém maloměšťáctví se odehrává na pozadí hasičského bálu. Snímek natočený ve Vrchlabí se stal doslova legendou. Nyní jeho režisér Miloš Forman poslal poděkování za spolupráci. Určené bylo hasičům, kteří se podíleli na vzniku slavného filmu.


Videovzkaz promítli historii při nedávné regionální konferenci nazvané Z dějin hasičských sborů a požární ochrany na Trutnovsku. „Mnoho pozdravů všem hasičům na Trutnovsku, na jejichž spolupráci na filmu Hoří, má panenko, strašně rád vzpomíná,“ řekl Miloš Forman.

První společná konference historiků a hasičů byl úvodním krokem za poznáním mnohaleté hasičské historie. „Sami hasiči přiznali, že o historii hasičů moc nevědí, ani o té německé. Rádi by o minulosti hasičů vydali knížku nebo brožurku, která by mohla být základem další odborné konference,“ vysvětlil Vlastimil Málek, ředitel Muzea Podkrkonoší v Trutnově. Právě muzeum ve spolupráci s místním archivem a hasičským záchranným sborem akci pořádalo.Historici připravují konference o tématech zajímavých i pro laiky pravidelně. „Věděli jsme, že hasiči jsou zajímavé téma i pro obyčejné lidi. V téměř v každé vesnici jsou hasičské spolky a lidé k nim mají blízko. Navíc je to téma, které se u nás ještě nepřetřásalo,“ potvrdil ředitel Státního okresního archivu v Trutnově Roman Reil.

Zaznělo třináct příspěvků či referátů, například o Zakládání sborů dobrovolných hasičů, o Dějinách dobrovolných a firemních hasičských sborů nebo o Vzniku profesionálního okresního požárního sboru a také o Likvidaci požárů Báňskou záchrannou službou na Dole Zdeněk Nejedlý v Odolově. „Bereme to jako počátek nějaké snažení, abychom mohli do budoucna pokračovat,“ řekl o konferenci Reil.

Historie hasičů v regionu je stará více než 150 let. Od počátky byl zakládané s jasným cíle - uchránit životy a majetek. „Nejde srovnávat dnešní technicky vyspělou dobu a 19. století. Tehdy podmínky hasičů byly jiné. Určitě si ale lidé v 19. století, kdy se spolky začaly ustavovat, velmi dobře uvědomovali potřebu hasičskou činnost provádět a majetek ochraňovat,“ dodal Roman Reil.FOTOGALERIE Z KONFERENCE ZDE


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena