Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 15:08 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

NAŠI PŘEDKOVÉ SE OBRACEJÍ V HROBECH, ZNĚLO NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH K BOURÁNÍ BUDOV BÝVALÉHO TEXLENU

článek vytvořen 09. 12. 2013, přečetlo si ho 5078 lidí

Trutnov - „Celý život jsem byl zaměstnán v textilu, konkrétně v Tibě, jejíž některé závody měly nebo budou mít podobný osud jako objekty Texlenu v Trutnově. Vše dle možností dokumentuji, aby budoucí generace viděly největší „zkázu“ tak obrovského průmyslu, jakým byl po staletí textilní obor,“ napsal jeden z čtenářů v reakci na článek Texlenům, symbolům a kdysi chloubě textilního průmyslu, zvoní hrana.
Plošné bourání objektů bývalé slavné fabriky Texlen nejen v Trutnově, ale také v Mladých Bukách a Libči, které v těchto dnech provádí společnost Textil Invest Group se sídlem v Praze, vyvolala řadu ohlasů na sociálních sítích. Kromě mailů od lidí, kteří v Texlenu pracovali, reagovala mladší i starší generace využívající facebook. „Moc smutné! Bourají naše mládí,“ napsala například Božena Svobodová.Právě využití architektonicky cenných budov se v současné době ukazuje jako problematické. Společnost provádějící demolici argumentuje tím, že bývalé textilní areály byly zájemcům k dispozici už od roku 2009, ale nebyl prý projeven zájem o pronájem či odkup a proto bylo přistoupeno k demolici. „Rozprodej areálu v současném stavu je technicky velmi náročný,“ nechal se slyšet předseda představenstva společnosti Jiří Karásek.

„Je to smutné, ale asi nelze jinak. Jsem ráda, že podobně nekončí třeba právě baťovský areál ve Zlíně, kde se pro mnohé z budov našlo nové využití a stal se tak fungující součástí centra města,“ uvedla na facebooku Renata Lantová jako jeden z příkladů, že v některých městech v zemi si se starými historickými továrními objekty, které ztratily původní účel, dobře poradili.Nad tím, že textilní průmysl v České republice odešel na věčnost, se pozastavila rovněž na facebooku Marcela Bedlivá. „Za chvíli budeme asi jen Made in Čína. Kde jsou doby, kdy české fabriky žily a živily spoustu českých lidí,“ uvedla. K jejímu pohledu na věc se na stejné sociální síti přiklání také Radek Macnar. „Naši předkové se musejí obracet v hrobech. Je to ostuda. Naše výrobky měly dobrý zvuk v celém světě. Měli bychom se stydět. Co jsme vůbec za těch pár let dokázali? Vůbec nic.“

Další pisatelka na facebooku Eva Růžena Machová konstatuje, že „celý textilní průmysl u nás šel do kopru. Bohužel.“ Demolici budov Texlenu špatně nese Jitka Gábrtová, které v něm pracovala sedm roků. „Chytá mě to za srdce. Byla to tradice textilního průmyslu, která už se nikdy nevrátí, velký kus architektonické historie.“ Čtenáři článku se také pozastavují nad tím, jak budou prostory po zbouraných objektech využity.Na dotaz zda bude společnost provádějící demolici po odstraněných objektech rozprodávat pozemky, nebo jaké má záměry, se předseda představenstva Karásek vyjádřil v tom smyslu, že se k tomu v současné době z obchodních důvodů nebude vyjadřovat. „Mohu obecně říct, že jednání o prodejích v současnosti probíhají,“ sdělil. Podle mínění Martina Skály na facebooku „jsou to kecy.“ Skála si myslí, že jde o sprosté drancování.

„A ten jejich zahraniční majitel, o jehož zájmech nikdo nic neví, tam samozřejmě postaví sociální bydlení a bude pumpovat stát. A pak se z Trutnova, ze kterého se díky továrnám stalo místo k žití, stane místo k nepřežití,“ tvrdí pisatel. S jeho názorem se ztotožňuje čtenář Trutnovinek Vláďa Hladík. „Zase ruka ruky myje. To bude pro někoho kšeftík.“ Čtenářka Krista Markelová se děsí toho, že se nové areály staví nebo budou stavět na zelené louce u lesa daleko od města. „Tam budou zaměstnanci naprosto odříznutí a centrum města bude skomírat,“ domnívá se.


Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena