Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 15:33 Svátek: Igor Zítra: Olivie

GALERII DRAČÍ ULIČKA POPRVÉ OZDOBIL GOBELÍN, ŠKOLNÍ PRÁCE MALÍŘE VÁCLAVÍKA

článek vytvořen 21. 11. 2013, přečetlo si ho 2353 lidí

Trutnov - Přehlídka starších věcí až po práce z poslední doby. To nabídla výstava MMXII! akademického malíře Daniela Václavíka, která skončila v Galerii Dračí ulička. Poprvé v historii galerie mohli návštěvníci vidět také gobelín. „Je to školní práce, protože jsem původně studoval textilní výtvarnictví na UMPRUM,“ řekl nám tvůrce z Hajnice.

Akademický malíř Daniel Václavík z Hajnice před gobelínem - školní prací v Galerii Dračí ulička.

Ještě několik let po škole se tvorbě poměrně rozměrných gobelínů věnoval. Později stejně jako textilní průmysl i toto výtvarné odvětví ustoupilo do pozadí. „Už patnáct let se gobelínům nevěnuji. Jestli se k nim ještě někdy vrátím, momentálně nevím,“ uvedl. Velmi zajímavou součástí expozice byly návrhy pro veřejné soutěže. Václavíka zajímá počítačová grafika.

Tímto způsoben například vytvořil návrhy obalů pro čokoládovnu, dělá však i praktický design a další věci. „To je výhoda školy, kterou jsem vystudoval. Dala nám skutečně široké vzdělání v oblasti kreslení, typografie, malování, modelování. To všechno dnes mohu zúročit,“ prozradil. Z poslední doby byly na výstavě zastoupeny návrhy a modely.


Vítězný návrh Památníku holocaustu v Brně. Jako nosný výtvarný prvek byla zvolena krychle.

Autor představil vítězný návrh soutěže pro Památník holocaustu v Brně ve tvaru krychle z minulého roku. Tehdy brněnský architekt Lubomír Hruška obvinil Václavíka z plagiátorství s tím, že podobný památník byl postaven v St. Paul, hlavním městě státu Minnesota v USA. Václavík však nařčení z plagiátorství odmítl. „O nějakém památníku v Minnesotě jsem vůbec nevěděl. Krychle se dost často v této souvislosti používá a je to tak obecná věc, že lze těžko mluvit o plagiátu. Bylo to zbytečné a ranilo mě to. Nevím vůbec, proč to muselo dojít tak daleko,“ kroutí hlavou výtvarník.


Českým letcům, kteří v Anglii v době druhé světové války bojovali za svobodu, je věnován tento památník.

V expozici byly rovněž návrh a model památníku letce Jana Kašpara a památník českým pilotům z druhé světové války na letišti v Anglii. Výstavu doplnily tři rozměrnější abstraktní obrazy. „Mám rád jednoduché, čisté, abstraktní, pocitové věci,“ poznamenal Václavík a dodal, že kreslení a malování se věnuje od dětství. „Na Umprumce mě hodně naučil kreslit vynikající portrétista Jiří Pelcl.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena