Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 12.12.2018
Přesný čas: 00:25 Svátek: Simona Zítra: Lucie

MALÍŘ VTISKL KRÁSU DO OBRAZŮ A OSLAVIL ČTVRTÉ VÝROČÍ SEZNÁMENÍ SE SVOU ŽENOU

článek vytvořen 20. 11. 2013, přečetlo si ho 2415 lidí

Trutnov - Jako rodinná sešlost vypadala včerejší vernisáž v Galerii Uffo. Na výstavu Závislost na kráse malíře, multimediálního umělce a designera Zbyňka Havlína totiž přijelo mnoho jeho přátel, známých a rodinných příslušníků. Výtvarník tam oslavil čtvrté výročí seznámení se svou ženou Andreou, které připadlo právě na včerejšek.


Havlín na výstavě představuje výrazně barevné rozměrné obrazy, které se zaměřují svým obsahem na interpretaci krajin, s vtipem také zobrazují rozmanitá zvířata, jako například ptáky, kohouta, orla či veverku. Zajímavé jsou abstraktně laděná díla, do nichž vstupují reálné konkrétní postavy. Obrazy nepostrádají drobná tajemství s důrazem, jak odkazuje název, na vyjádření autorova pohledu na krásu.

„Mým hlavním prostředkem je malba,“ potvrdil Havlín, který vysekl organizátorům výstavy nevšední poklonu a poděkoval, že může v tak krásném prostoru vystavovat. „My sem jezdíme z Prahy realizovat výstavy, protože tam takový krásný prostor nemáme. Kromě toho jsem o tom mluvil s kurátorkou Národní galerie, která říkala, že kdyby to v ní všechno klapalo jako v Uffu, tak by nám bylo v Praze mnohem lépe,“ nechal se slyšet umělec.Jeho obrazy oslovily i návštěvníky vernisáže. „Jsou tady obrazy, které mě skutečně oslovily. Výborné jsou určitě krajiny,“ svěřil se například trutnovský malíř Miloš Trýzna. Také Alžběta Morávková, která dorazila do Uffa z nedalekého Dvora Králové, preferuje krajinu v podání Havlína. „Krajina, nebo způsob, jakým ji malíř vytvořil, je mi blízká. Ostatní věci jsou také zajímavé, ale už mě tak moc neoslovují,“ prozradila Morávková.

Podle ředitele Uffa Libora Kasíka je pozoruhodný umělcův výtvarný záběr, i když malba je stěžejní pro jeho tvorbu. „Jeho závislost na kráse a touha po ní, v návaznosti na současnost, je v obrazech zřejmá. Zbyněk malbu pojímá jako hledání toho původního, toho, proč se vlastně umění tvoří. Je to pro něj hledání krásy. Krása z těch obrazů dýchá,“ uvedl ředitel Kasík.Zbyněk Havlín se narodil 6. září 1976 v Praze. Vystudoval Akademii výtvarných umění v ateliérech Jiřího Lindovského a Milana Knížáka. Zúčastnil se stáží v Aberdeenu ve Skotsku, v rakouském Salzburgu, v Košicích na Slovensku a při internacionálním projektu Karfiol v Dolních Počernicích, Praze a Vídni. Byl navržen na Hlávkovu cenu, nominován na Henkel CEE Art Award v kategorii Moderní kresba, malbou je zastoupen ve sbírkách současného umění v Národní galerii v Praze.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena