Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 19.02.2019
Přesný čas: 00:35 Svátek: Patrik Zítra: Oldřich

TRAGÉDIE MALÉHO CHLAPCE PŘIVEDLA PAULOVY K PSŮM STOPAŘŮM

článek vytvořen 13. 11. 2013, přečetlo si ho 3836 lidí

Trutnov - Vít a Dana Paulovi z Doubravice u Dvora Králové nad Labem měli vždycky rádi psy. Jejich prvním psím kamarádem byl svéhlavý drsnosrstý jezevčík. „Kdo přežije tohoto psa, přežije všechno,“ směje se Paula, současný starosta obce. Potom přišla do rodiny fenka baseta a pak už první bloodhound.
To ještě nebylo v době, kdy by tohoto psa s nejlepším čichem používali k pátrání po ztracených lidech. Vše se ale změnilo po nečekané tragédii v Borovnici. Před několika lety se tam ztratil malý chlapec. Bohužel byl nalezen mrtvý. Tento případ Paulovými otřásl a rozhodli se, že by bloodhoundy používali k pátracím účelům. „Nic jsme o tom nevěděli. Dostali jsme ale kontakt na Češku žijící v Holandsku, která se zabývala vyhledáváním ztracených lidí. Ona nám přes maily psala, jak psa trénovat,“ vzpomíná na začátky Paulová.V první řadě se musí člověk naučit psa „číst“. „Když jde totiž pes po stopě, tak pohybem těla psovodovi neustále něco sděluje. Je tedy potřeba ho motivovat. Musí mít důvod, aby pro pána udělal něco, co by jinak normálně nikdy neudělal. To, že dá přednost pachu člověka, kterého nikdy předtím neviděl, před stopou kočky, psa či jiného tvora, je to hlavní. Musí se pořád sledovat, jak reaguje, co dělá, jak se chová,“ vysvětluje Paula.

Podle jeho ženy je nejlepší začít s výcvikem u štěněte. Předpokládá se, že je psovod pro něj nejdůležitějším člověkem. „Někam se schová třeba s hračkou nebo dobrotou, zatímco pomocník drží psa tak, aby psovoda neviděl. Pes by měl dát čumák k zemi a jít po pachu psovoda. Většina psů se snaží páníčka najít. Později se k tomuto účelu použije cizí člověk a výcvik se začne psovi ztěžovat. Prodlužuje se vzdálenost místa, kde je člověk ukrytý. Mění se směry, někdo cizí přejde přes stopu, mění se terén, jde se do lesa, na pole, nebo tam, kde je více lidí a jezdí auta, přidává se stáří i délka stopy a podobně,“ popisuje výcvik pejskařka.V současné době mají Paulovi tři bloodhoundy. Nejstarší je desetiletý Forrest Gump. Paula tvrdí, že je to obrovský srdcař, skutečný vůdce smečky a autorita. „Když cítí stresový pach pohřešovaného člověka, tak udělá maximum pro to, aby ho našel,“ říká Paula. Sedmiletá fenka Cecilka dbá na přesnost. „Většinou se vyplatí jí věřit, ona tu důvěru cítí,“ uvádí paní Dana. Nejmladší z trojice je sotva roční fenka Gerda. I když pes tohoto plemene dospěje až ve třech letech, Paulovi se shodují, že bude nejlepší ze všech. Je velmi talentovaná a má už nyní obrovskou chuť do práce.

Bloodhound má výjimečný čich a dokáže za určitých podmínek navětřit i dva týdny starou stopu. To připouští i Paula, ale upozorňuje, že takový pes musí být hodně a dobře trénovaný. Zatím Paulovi využili Gumpa a Cilku u celkem deseti zásahů. „Bohužel některé případy měly nešťastný konec. Pro mě byl nejhorší případ požáru skladu slámy v Trutnově, kde zahynuly dvě děti,“ vrací se do minulosti psovod. Smutné bylo také hledání malého chlapce v Hrádku nad Nisou, který se utopil.Své pátrací umění prokázal naposledy Forrest Gump začátkem října na Jahodníku poblíž slovenské Trnavy, kde Paulovi přednášeli na semináři. V tom dni se v této lokalitě ztratil člověk a vzniklo podezření, že se chce zabít. Policisté měli sice v terénu záchranáře, ale muže nenašli. Proto jim Vít Paula nabídl pomoc. Gump našel rychle stopu a muže záhy objevil ležícího v křoví, napůl v bezvědomí. Naštěstí přežil. „Vypadalo to skoro, jako kdyby to bylo nahrané. Slovenští kolegové však uznali, že způsob naší práce při stopování, která je odlišná od jejich praxe, je správný,“ poznamenala Paulová. Její muž byl zase rád, že se podařilo zachránit člověka. „Gump pracoval naprosto spolehlivě,“ pochválil svého čtyřnohého přítele.V České republice je přibližně 500 psů tohoto plemene. Většinou se ale chovají pro lovecké a výstavní účely. „Bloodhound potřebuje hodně pohybu, ten se mu musí dopřát. Je to pes, který má svou vlastní specifickou povahu a je zvyklý pracovat samostatně,“ radí případným zájemcům o toto psí plemeno Vít Paula.

Pejskař z Doubravice si ale dokáže představit, že by choval i jiné plemeno. „Líbí se mi například border kolie. Jsou to inteligentní a chytří psi,“ dodává. Stejný pohled na věc má i jeho žena Dana: „Mohl by to být klidně i nějaký kříženec. Nelpíme na tom, aby to byl bloodhound. Vždy záleží na vzájemném vztahu mezi psem a člověkem.“

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena