Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.06.2018
Přesný čas: 14:52 Svátek: Jan Zítra: Ivan

NEČEKANÁ POMOC V MUZEU: VELVYSLANEC OBJASNIL, KDO VĚNOVAL SYNAGOZE OPONU

článek vytvořen 25. 10. 2013, přečetlo si ho 2584 lidí

Trutnov - Návštěvy politiků nebo diplomatů mívají často spíše zdvořilostní charakter. Ta středeční ale byla jiná. Izraelský velvyslanec Gary Koren totiž ve zdejším Muzeu Podkrkonoší nejenže obdivoval výstavu o židovské minulosti, ale dokonce historikům pomohl s upřesněním původu exponátů.

Velvyslanec Gary Koren poslouchá výklad ředitele muzea Vlastimila Málka

Zastávka v muzeu byla pro Korena mimořádným zážitkem. Jedna z nově otevřených expozic se totiž věnuje židovské minulosti na Trutnovsku, takže coby velvyslanec jediného židovského státu na světě si ji prohlédl s nadšením. „Jsem překvapen tím, že tady něco takového vzniklo. Je to zajímavá výstava. Má silný vypovídací charakter, přibližuje dobře osudy židovské komunity ale i jejich život ještě předtím, než odsud zmizeli a odpovídá i na otázku proč,“ chválil Gary Koren. Mluvil přitom anglicky, ale přiznal, že rozumí i česky.

Při prohlížení exponátů výrazně pomohl muzeu při objasnění neznámých okolností. „Pan velvyslanec samozřejmě umí hebrejsky, takže nám přeložil nápis u synagogální opony z Náchoda. A přečetl nám, že zdejší synagoze ji věnovaly ženy a dívky z České Skalice. To jsme dosud nevěděli,“ přiznal ředitel muzea Vlastimil Málek. A pomohl i s dalšími hebrejskými nápisy. „Konkrétně u jedné knihy, do které se s potěšením začetl, nám prozradil, že je psána v jazyce jidiš. To jsme nevěděli, je to pro nás další cenný poznatek,“ uvedl Málek.


Synagogální opona. Podle velvyslance Korena ji věnovali náchodským židům ženy a dívky z České Skalice.

Velvyslanec v Trutnově nenavštívil jen muzeum. Během dne stihl položit květin u hrobu židovských dívek na městském hřbitově, návštěvu továrny Kasper Kovo v Poříčí, oběd v hotelu Davídek, besedu s trutnovskými vozíčkáři a prohlídku dětské léčebny Vesna v Janských Lázních. „Chtěl jsem navštívit i české regiony, nebýt jen v Praze. Velmi zajímavá se mi jevila třeba návštěva u firmy Kasper, která má aktivity i v zahraničí a možná by právě izraelský trh pro ni mohl být zajímavý,“ naznačil Koren.

Pouť po českých městech bere částečně i jako snahu pomoci mezinárodním projektům se školní a přírodní tématikou. „Odměnou pro české studenty a jejich učitele, kteří se zapojí, může být návštěva Izraele. Myslím, že trutnovská mládež by se do toho klidně mohla zapojit,“ dodal velvyslanec.

Po celý den Korena doprovázel poslanec Robin Böhnisch. „Znám spoustu velvyslanců, kteří nevytáhnou paty z Prahy. Gary Koren je tady nový, asi měsíc a půl, a už navštívil Brno, Ostravu, Hradec Králové a nyní Trutnov. Je to skvělý signál, že jsou velvyslanci, které zajímá možnost spolupráce s regiony, pro zdejší podnikatele to může znamenat možnost kontaktů s izraelským průmyslem. A pro představu, Izrael je například technologicky na světové špičce,“ uvedl Böhnisch.


Velvyslanec Koren na návštěvě v továrně Kasper Kovo. O provozu mluví majitel firmy Rudolf Kasper.

FOTOGALERIE Z NÁVŠTĚVY VELVYSLANCE ZDE


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena