Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 15:04 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

STAROSTOVÉ VYPLAVENÝCH OBCÍ PŘEVZALI PENÍZE Z KRAKONOŠOVY SBÍRKY. VYBRALO SE 781 TISÍC KORUN

článek vytvořen 23. 10. 2013, přečetlo si ho 2386 lidí

Trutnov - V červnu vyhlásil Svazek obcí Východní Krkonoše veřejnou Krakonošovu sbírku na pomoc členským obcím a občanům zasaženým červnovými povodněmi. Včera předal peníze potřebným a poděkoval dárcům. Největší částkou přispěl Trutnov, poskytl půl milionu korun.
Dnes si málokdo vzpomene na katastrofu, která způsobila milionové škody i v našem okrese. Pět obcí nedaleko Trutnova ale bojuje s následky živelné pohromy dodnes. A dodnes potřebuje peníze na odstranění škod. „Už tehdy bezprostředně po povodních vznikla ve výboru svazku myšlenka, pomoci sbírkou těm našim členům, kteří to potřebují,“ vysvětlil předseda svazku a trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.


Starosta Svobody nad Úpou Jiří Špetla přebírá od Tomáše Hendrycha šek na peníze, získané Krakonošovou sbírkou

ROZDĚLENÍ PENĚZ ZE SBÍRKY
Svoboda nad Úpou      300 tisíc
Janské Lázně          200 tisíc
Horní Maršov          100 tisíc
Černý Důl             100 tisíc
Malá Úpa               80 tisíc
Sbírka byla v porovnání s jinými (Adra, Český červený kříž) sice menší, lokální, přesto do ní přispěli z celé republiky. Během čtyř měsíců se podařilo nashromáždit úctyhodných 781 tisíc 645 korun od 67 dárců. „Mezi nimi jsou firmy, obce i jednotlivci. Jak jsem se dozvěděl až později, tak dokonce i kolektivy. Například parta nám neznámých asi dvaceti lidí trávila víkend tady v Krkonoších a přitom se dozvěděla o naší sbírce. Vybrali mezi sebou přes 17 tisíc korun a vložili je na bankovní účet Krakonošovy sbírky,“ řekl Hendrych.

Svazek rozdělil peníze mezi pět obcí. Nejvyšší částku 300 tisíc korun dostala Svoboda nad Úpou, kde se v červnu Černohorský potok nečekaně vylil z koryta, zaplavil silnici, vytopil několik domů a poničil mnoho cest, chodníků a zahrad. Na nápravě škod město pracuje dodnes. „Děláme asi deset akcí najednou, projektová dokumentace k nim nás stála asi milion a půl, takže peníze z Krakonošovy sbírky použijeme právě na ni. Většinu akcí máme vysoutěžených, něco už se dělá, něco teprve začíná. Modlíme se, aby vydrželo počasí. Doufejme, že nebude mrznout, aby se mohlo pracovat co nejdéle,“ uvedl svobodský starosta Jiří Špetla.Peníze na nápravu mnohamilionových škod získalo město od státu, na účet obce dorazily asi před dvěma týdny. „Je to asi 85 procent nákladů. Zbylých 15 procent musíme sehnat z vlastních zdrojů, musíme pozastavit některé investice nedá se nic dělat,“ řekl Špetla. Také v sousedních Janských Lázních pracují před blížící se zimou na opravách silnic. Peníze z Krakonošovy sbírky zřejmě použijí při řešení zcela nového problému - zatrubnění potoka, který teče pod náměstím. „Bude potřeba asi osm milionů korun na to, aby se náměstí kvůli potoku nepropadlo. Potřebujeme na to projekty a odborné posudky, takže peníze ze sbírky použijeme právě na to,“ uvedl starosta Janských Lázní Jiří Hradecký.

Trutnov poskytl do Krakonošovy sbírky půl milionu korun. „Dalších 250 tisíc korun jsme dali přímo Svobodě nad Úpou, protože tam povodeň řádila nejvíc. Rozdělili jsme také po padesáti tisících mezi královská věnná města Mělník a Nový Bydžov,“ uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec. V červnu Trutnov také bezplatně zapůjčil Uffo pro benefiční koncert pořádaný na podporu vyplavené obce Rudník.


FOTOGALERIE Z PŘEDÁNÍ VÝTĚŽKU ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

čtěte také:
HLADINY ŘEK KLESAJÍ, ODSTRAŇOVÁNÍ ŠKOD PO POVODNÍCH BUDE ALE TRVAT TÝDNY

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena