Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 18.10.2018
Přesný čas: 09:20 Svátek: Lukáš Zítra: Michaela
českozpívá

AGILITY PREMIÉRA V DOLCÍCH. V PARKURU SE PROHÁNĚLY ČTYŘI DESÍTKY PSÍCH TÝMŮ

článek vytvořen 20. 10. 2013, přečetlo si ho 2898 lidí

Trutnov - První trutnovský neoficiální závod psí agility se v sobotu uskutečnil v Dolcích. Na břehu rybníka uprostřed kempu vyrostl parkur z překážek a tunelů, s nimiž se přijelo popasovat 41 psích týmů. Soutěžilo se ve dvou hlavních kategoriích štěňata (do 13 měsíců) a začátečníci (nad 12 měsíců). Ti se poté ještě dělili podle velikosti na small (do 34 cm v kohoutu), medium (do 43) a large (nad 43).
„Cílem závodu je zaběhnout postavený parkur podle čísel s co nejméně chybami a v co nejrychlejším čase,“ sdělila třináctiletá pořadatelka trutnovské soutěže Lucie Petirová. Hlavním posuzovacím měřítkem je však čistota běhu, na kterou v Dolcích dohlížela jako rozhodčí zkušená závodnice z Hradce Králové Jana Gregorová.Parkur pro štěňata i začátečníky byl složen z deseti respektive patnácti překážek, mezi které patřily pouze tunely a skokové překážky. Psovodi měli deset minut na to, aby si trať zapamatovali a naplánovali si na ní různé otočky, které k agility patří. Například otočka na čelo, top spin, frontcross… Tyto otočky pomáhají psům lépe překonat překážku pod vedením psovoda. „Vytvoří si správný úhel na konkrétní překážku,“ poznamenala Lucie Petirová, která chodí do osmé třídy na ZŠ R. Frimla.

Závodit se v Dolcích začalo v 9 hodin ráno. Jako první se představila štěňata. V obou bězích se na prvním místě umístila Trutnovačka Renata Jandová s border kolií Benjim. Poté se na start postavili začátečníci z kategorie small, kde závodili převážně Jack a Parson Russellové, ale nechyběla ani čivava, boloňský a havanský psík či nepříliš známé plemeno Welsh Corgi. Tuto kategorii vyhrála v součtech obou běhů Lenka Bednářová z Probluze se svojí Bessy.Velice rozmanitá svými účastníky byla kategorie medium. Mohli jsme vidět sheltie, pudla či křížence různých plemen, se kterým se stala vítězkou Daniela Musilová z Benešová. Poslední kategorie, která byla určena pro psy větších plemen, byla zaplněna border koliemi. Konkurenci "borderkám" tvořili opět kříženci, australští ovčáci nebo i jeden německý ovčák Brook trutnovské sjezdařky Michaely Smutné. Pro obě to byly jejich první závody.

„Když jsem se dozvěděla, že Lucka pořádá agility, řekla jsem si, že to s Brook pro legraci zkusíme. Sice je vycvičená, ale na úplně jiný druh psího sportu. I když se jednalo o závody pro začátečníky, překvapilo mě, jak k tomu všichni zodpovědně přistupovali, ať už výcvikem, vybavením nebo nasazením. Bylo tam víc profíků než amatérů jako my,“ smála se lyžařka, která jezdí i koňský parkur. S Brook obsadily deváté místo . Kategorii large vyhrála Lída Kovařová s Maxem ze Dvora Králové.
STUPNĚ VÍTĚZŮ Z PODZIMNÍ JUMPIÁDY
Štěňata

1. Renata Jandová a Benji
2. Michaela Chudobová a Richie
3. Lucie Jirmanová a Argo

Začátečníci
small:

1. Lenka Bednářová a Bessy
2. Monika Fišarová a Jami
3. Nikola Beranová a Peggy

medium:

1. Daniela Musilová a Lumpík
2. Veronika Zezulková a Sendy
3. Zuzana Zdvořáčková a Roxy

large:

1. Lída Kovářová a Max
2. Alena Šubrtová a Ricky
3. Barbora Poživilová - D.J.


FOTOGALERIE

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena