Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 11.12.2018
Přesný čas: 22:19 Svátek: Dana Zítra: Simona

MODLITBA PRO KATEŘINU HOROVITZOVOU. TRAGICKÝ PŘÍBĚH JAKO STRHUJÍCÍ PŘEDEHRA FESTIVALU DEVĚT BRAN

článek vytvořen 14. 10. 2013, přečetlo si ho 4881 lidí

Trutnov - Festival Devět bran, připomínka česko-německé židovské kultury, už si získal stabilní místo v podzimní nabídce trutnovské kultury. Letos ale vybočil ze zvyklostí a začal o čtyři týdny dříve divadelním představením Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.

"Zaplaťte, podepište a pojedete domů." Sliby nacistů v divadelní hře Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.

Bylo
to drama s otřesným koncem. Drsně zachytilo realitu válečných zločinů, které nacisté páchali na židech. Tragický příběh o dívce Kateřině, která stejně jako skupina bohatých Američanů naivně uvěří v možnost vykoupit své životy z nacistického zajetí. Vyprávění je o to drsnější, že v něm vystupuje sice vzdělaný a elegantní, ale zlý důstojník Bedřich Brenske. S oběťmi hraje strašlivou hru. A nakonec je nechá splynovat ve vyhlazovacím táboře.

„Smyslem je varování, že by měl být člověk za všech okolností obezřetný a nenechal se nikdy ukolébat ke lhostejnosti. Jinak se totiž můžeme i dnes, nedej všichni bohové všech náboženství, dočkat nějaké moderní obdoby osvětimských plynových komor či ´reinkarnace´ zrůdně geniálního Bedřicha Brenskeho,“ napsal o Modlitbě pro Kateřinu Horovitzovou dramaturg Ladislav Stýblo.


Těsně před plynovou komorou se Kateřina Horovitzová vzepřela svému osudu a zastřelila jednoho dozorce. Na důstojníka Brenskeho už ale nevypálila a skončila v plynové komoře. 

FESTIVAL DEVĚT BRAN v Trutnově
čtvrtek 7. listopadu v 17 hodin
vernisáž výstavy prací a kreseb sochaře Aleše Veselého

pátek 8. listopadu v 10 a 19 hodin

osobní svědectví angažovaného člověka s projekcí filmu, doprovodí Trio Augenblick

sobota 9. listopadu

v 15 hodin - hraje Klavírní trio pražské konzervatoře
v 19 hodin - koncert Neve

neděle 10. listopadu
10:00 - bohoslužby
12:00 - pietní setkání na místě zničené synagogy
15:00 - divadelní hra studentů pražské konzervatoře
19:00 - Nouzovský, Horák, Peprná (koncerty)

pondělí 11. listopadu v 19 hodin
koncert skupiny Menorah

úterý 12. listopadu
v 19 hodin
Anton Čonka a Lukáš Klánský (koncerty)

středa 13. listopadu
v 19 hodin
Zemlinskeho kvarteto (koncert)

Divadelní ztvárnění známé novely Arnošta Lustiga sehráli v trutnovském Uffu herci pražského Divadla Pod Palmovkou. V hlavních rolích excelovali Anna Stropnická (jako Kateřina), Dušan Sitek (obchodník Cohen) a jako nacistický důstojník Radek Zima.

Původně se ale uvažovalo, že se odehraje v Trutnově stejným způsobem, jako v několika dalších českých městech - na vlakovém nádraží ve vagónech, které připomínají židovské transporty.

„Zařazení divadelního představení na říjen před tradiční listopadové termíny festivalu Devět bran vyplynulo z možnosti Společenského centra Uffo a z faktu, že pozdější konání představení by nebylo možné z důvodu podzimního angažmá členů souboru v jiných projektech. Žádná zvláštní symbolika v tomto termínu nebyla. Samozřejmě vnímali jsme také, že toto představení, které se mělo odehrát už v létě na nádraží, Trutnovanům dlužíme, a tak pro nás byl co nejčasnější možný termín lepší i z tohoto důvodu,“ vysvětlil poslanec Robin Böhnisch, který festivalu od jeho vzniku pomáhá.

FOTOGALERIE Z PŘEDSTAVENÍ
V UFFU ZDE


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl

čtěte také:
O ŽIDECH TOHO MOC NEVÍME. PŘITOM BYLI ELITOU MĚSTA, TVRDÍ HISTORICI

ÚTOK NA HROBY ŽIDOVSKÝCH DÍVEK STÁL U ZRODU SEDMÉHO FESTIVALU DEVĚT BRAN

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena